Białoruś: Zatrzymanie Tatiany Nowikowej i Andrieja Ożarowskiego

[2012-07-20 13:31:58]

18 lipca w Mińsku zatrzymano Tatianę Nowikową i Andrieja Ożarowskiego. Wystąpili oni z listem otwartym przeciwko podpisaniu kontraktu generalnego na budowę elektrowni atomowej na Białorusi przez rosyjską korporację Rosatom. W celu przekazania listu zamierzali udać się do ambasady rosyjskiej. Tatiana Nowikowa została skazana na karę administracyjną 5 dni aresztu, natomiast Andriej Ożarowski na 10 dni.

Tatiana Nowikowa jest koordynatorką Białoruskiej Kampanii Antyatomowej. W latach 1994-1998 redagowała czasopismo ekologiczne "Białoruski Klimat", od 2007 do 2009 białoruski Portal Zielony. Zajmuje się energetyką jądrową (m.in. skutkami katastrofy w Czarnobylu na Białorusi), kwestiami zrównoważonego rozwoju i alternatywnych źródeł energii.

Andriej Ożarowski jest znanym rosyjskim działaczem ekologicznym. Ten fizyk nuklearny z wykształcenia, od lat związany jest z ruchem antyatomowym.

Z listem protestacyjnym do ambasadora Białorusi w Polsce wystąpiła Rada Krajowa Partii Zieloni 2004. Jest to szczególnie ważne w przypadku Tatiany Nowikowej, która niedawno przeszła zabiegi chemioterapii i usunięcia tarczycy. Wymaga ona specjalistycznej opieki lekarskiej, a pobyt w areszcie może przyczynić się do dalszego pogorszenia stanu zdrowia.

Zieloni do ambasadora Białorusi w Polsce: Uwolnić Tatianę Novikową, białoruską opozycyjną działaczkę antyatomową

Facebook - Wypuścić Tatianę Novikową


Na zdjęciu: Tatiana Nowikowa
fot. udf.by


Tomasz Kłusek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


16 maja:

1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).

1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.

1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.

2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.

2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.

2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.

2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.

2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.


?
Lewica.pl na Facebooku