CBOS: Coraz więcej Polaków czuje się lekceważonych przez władzę

[2013-12-30 21:43:44]

Z 36 proc. do 44 proc. wzrósł odsetek Polek i Polaków, którzy w mijającym roku wielokrotnie czuli się lekceważeni przez władzę - to jedyna znacząca zmiana dotycząca samopoczucia Polaków, którą w porównaniu do 2012 r. odnotował CBOS. Odsetek osób z poczuciem lekceważenia przez władzę wzrósł już drugi rok z rzędu, osiągając rekordowo wysoki poziom -porównywalny odsetek odnotowano w analizowanym okresie jedynie w 2003 r.

Częste odczuwanie wyraźnego lekceważenia przez władzę stosunkowo najczęściej deklarowali badani źle oceniający sytuację materialną swoich gospodarstw domowych (63 proc. z nich doświadczało tego często lub bardzo często), ankietowani w wieku 25-34 lata (57 proc.), absolwenci wyższych uczelni (53 proc.), a także mieszkańcy największych, ponad półmilionowych miast (53 proc.).

W grupach społeczno-zawodowych najbardziej ignorowani przez rządzących czuli się bezrobotni (59 proc.) oraz pracownicy administracyjno-biurowi (52 proc.).

W mijającym roku samopoczucie psychiczne Polaków nie uległo większym zmianom. Co drugi ankietowany (50 proc.) często lub bardzo często odczuwał zadowolenie, że coś mu się udało, a niewiele mniej badanych wielokrotnie miało pewność, że wszystko układa się dobrze (47 proc.), było dumnych ze swoich osiągnięć (45 proc.), odczuwało zaciekawienie, podekscytowanie (43 proc.).

49 procent respondentów stwierdzio, że w 2013 roku często lub bardzo często bywali zdenerwowani, rozdrażnieni. Co trzeci ankietowany (34 proc.) wielokrotnie doznawał zniechęcenia, znużenia, praktycznie tyle samo respondentów (33 proc.) często odczuwało bezradność.

Z deklaracji badanych wynika również, że kobiety częściej niż mężczyźni przeżywały negatywne stany uwzględnione w sondażu. Szczególnie duże różnice dotyczą: stanów depresyjnych (26 proc. kobiet wobec 14 proc. mężczyzn), bezradności (40 proc. wobec 25 proc.) oraz zdenerwowania, rozdrażnienia (54 proc. wobec 44 proc.). Można jednak przypuszczać, że częstsze przyznawanie się kobiet do odczuwania tego typu emocji w pewnym stopniu wynika z większego społecznego przyzwolenia na ujawnianie tego rodzaju uczuć - oceniał CBOS.

W porównaniu z pomiarem ubiegłorocznym ubyło badanych wyczuwających w swoim otoczeniu lęki i obawy (z 50 proc. do 40 proc.), natomiast minimalnie przybyło tych, którzy dostrzegają inne negatywne emocje - ogólne niezadowolenie, brak wiary w jakąkolwiek poprawę (z 18 proc. do 21 proc.), a także apatię, rezygnację, pogodzenie się z losem (z 13 do 15 proc.).

Minimalnie zwiększył się również odsetek ankietowanych postrzegających w swym środowisku pozytywne emocje - odprężenie i zadowolenie (z 16 proc. do 19 proc.). W sumie liczba badanych negatywnie oceniających nastroje w swoim otoczeniu zmniejszyła się (z 81 proc. do 76 proc.), a liczba tych, którzy oceniają je pozytywnie, wzrosła (z 16 proc. do 19 proc.).

Patrząc z dłuższej perspektywy można powiedzieć, że od początku lat dziewięćdziesiątych samopoczucie Polaków się poprawiało. W tym okresie znacząco wzrósł odsetek osób zadowolonych z tego, że coś im się udało, deklarujących pewność, że wszystko układa się dobrze, a także zaciekawionych, szczególnie czymś podekscytowanych. Jednocześnie zmniejszył się odsetek badanych deklarujących odczuwanie większości negatywnych emocji (...) - zaznaczył CBOS. Na względnie stałym poziomie (pomimo pewnych wahań) kształtuje się jedynie odsetek badanych odczuwających bezradność.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5-12 grudnia 2013 roku na liczącej 910 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


19 kwietnia:

1539 - Na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.

1882 - W Downe zmarł Karol Darwin, angielski biolog, twórca teorii ewolucji.

1937 - W Meksyku katoliccy powstańcy Cristero napadli, a następnie oblali benzyną i podpalili pociąg mający przewozić pieniądze, w wyniku czego zginęło 51 osób.

1943 - Wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

1960 - Powstała najważniejsza namibijska organizacja narodowowyzwoleńcza, lewicowa SWAPO.

1961 - Klęską zakończyła się inwazja uzbrojonych i wspieranych przez CIA sił emigrantów kubańskich w Zatoce Świń.

1993 - W Soweto odbył się pogrzeb zamordowanego lidera Komunistycznej Partii RPA Chrisa Haniego.

1995 - W Oklahoma City w USA miał miejsce zamach bombowy zorganizowany przez prawicowych ekstremistów. Zginęło 168 osób, ponad 680 zostało rannych.

2011 - Fidel Castro zrezygnował z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby na rzecz swego brata prezydenta Raúla Castro.

2013 - Nicolás Maduro został zaprzysiężony na urząd prezydenta Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku