Kraków przeciw igrzyskom w 2022

[2014-05-26 15:35:20]

Krakowianie wypowiedzieli się przeciw organizacji w swoim mieście Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 podczas referendum, które w niedzielę odbyło się równocześnie z wyborami do Parlamentu Europejskiego. - Niskie poparcie dla idei organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie kończy dla miasta ten proces - ogłosił w poniedziałek prezydent miasta Jacek Majchrowski.

By referendum było ważne, potrzebna była 30-procentowa frekwencja. Ostatecznie do urn poszło ponad 210 tysięcy mieszkańców, czyli 36 proc. uprawnionych do głosowania. 70 proc. z nich oddało głos przeciwko organizacji przez miasto zimowej olimpiady.

Przeciwnicy ZIO skupieni wokół inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom spotkali się na wieczorze referendalnym w jednym z krakowskich lokali. Gdy pojawiły się pierwsze wyniki, zebrani nagrodzili je oklaskami. - Cieszymy się z frekwencji, dzięki której decyzja obywateli jest wiążąca dla władz miasta - powiedział Tomasz Leśniak z KPI.

W referendalną noc włodarze miasta nie byli dostępni dla dziennikarzy. W poniedziałek prezydent Majchrowski i wiceprezydent Magdalena Sroka poinformowali, że miasto nie będzie już startować w olimpijskim wyścigu. Odpowiedzialność za porażkę zrzucali na Platformę Obywatelską. - Poprzednie władze Komitetu Konkursowego Kraków 2022, kierowanego przez posłankę PO Jagnę Marczułajtis-Walczak roztrwoniły zaufanie - stwierdził Majchrowski. A Sroka powiedziała: - Szkoda, że żaden przedstawiciel rządowy nie przyjechał do Krakowa i nie wsparł nas w działaniach.

W referendum prócz pytania o ZIO 2022 krakowianie decydowali również o budowie metra (55% głosów za), monitoringu wizyjnego (70% za) i ścieżek rowerowych (85% za).

Marek Tobolewski

Na zdjęciu wieczór referendalny KPI, fot. lewica.pl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


8 czerwca:

1893 - Urodził się Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.

1904 - USA: Policja stanowa z Kolorado otwarła ogień do strajkujących górników w Dunville; zginęło 6 osób.

1928 - W Limie urodził się Gustavo Gutierrez, filozof i teolog peruwiański, jeden z gł. twórców teologii wyzwolenia, autor m.in. dzieła "Teologia wyzwolenia. Historia, polityka i zbawienie" (1971).

1936 - W Mińsku Mazowieckim doszło do trwających 4 dni rozruchów antyżydowskich. Poszkodowanych zostało 41 osób. Po zajściach miasto opuściło 3 tys. Żydów.

1936 - Zginął Julian Nowicki, polski komunista, robotnik, działacz KPP, sekretarz Związku Zawodowego Robotników Rolnych, organizator kilku demonstracji. Został zastrzelony przez przebranego za robotnika policjanta.

1942 - W warszawskim getcie rozstrzelano Henryka Szaro, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, twórcy takich tytułów jak "Przedwiośnie" (1928), "Dzieje Grzechu" (1933).

1968 - Włochy: Walki między policją a protestujacymi studentami w Mediolanie. 30 rannych, 250 aresztowanych.

1968 - Utworzono Uniwersytet Śląski w Katowicach.

1990 - Zmarł José Figueres Ferrer, polityk kostarykański. W latach 40. założył Partię Socjaldemokratyczną, następnie Partię Wyzwolenia Narodowego (PLN). W latach 1948-49, 1953-58 i 1970-74 prezydent.

2007 - Zmarł Richard Rorty, jeden z najwybitniejszych filozofów współczesnych, uważany za współtwórcę postmodernizmu.


?
Lewica.pl na Facebooku