Hiszpania: Wybory wygrali konserwatyści, Podemos na drugim miejscu

[2015-12-20 22:10:44]

Rządzący konserwatyści wygrali niedzielne wybory parlamentarne w Hiszpanii, zdobywając 26,8 proc. głosów, ale stracili większość bezwzględną, 21,7 proc. głosów zdobyła lewicowa partia Podemos, a socjaliści z PSOE - 20,5 proc. - wynika z sondażu exit-poll ośrodka TNS Demoscopia.

W przeliczeniu na mandaty wyniki przedstawiają się inaczej, ponieważ hiszpańska ordynacja wyborcza faworyzuje regiony wiejskie oraz małe prowincje, przyznając im więcej miejsc w parlamencie. Dlatego Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) może liczyć na 81-85 miejsc w 350-osobowym Kongresie Deputowanych, a antyliberalna Podemos, mimo że uplasowała się przed PSOE - na 76-80 deputowanych.

Konserwatywna Partia Ludowa (PP) premiera Mariano Rajoya dostanie od 114 do 118 miejsc w parlamencie, ale nie ma szans na sformowanie samodzielnego rządu. Ugrupowanie nie zdobyło absolutnej większości, liczącej 176 miejsc w parlamencie.

Na czwartym miejscu znalazła się centroprawicowa, liberalna partia Ciudadanos; uzyskała ona 15,2 proc. głosów i może liczyć na 47 do 50 deputowanych.

Jak komentują agencje, dobre wyniki partii debiutujących na hiszpańskiej scenie politycznej mogą oznaczać koniec tradycyjnego systemu dwupartyjnego w Hiszpanii. Od 1982 roku rząd tworzyły na przemian PP lub PSOE, które łącznie zdobywały w wyborach 75-85 proc. głosów.

Konserwatyści najprawdopodobniej będą szukali koalicjanta w Ciudadanos, ale nawet wtedy nie uzyskają większości parlamentarnej wystarczającej do powołania rządu.

Możliwy jest też taki scenariusz, w którym socjaliści i Podemos oraz Ciudadanos utworzą "koalicję przegranych". Kraj czeka więc zapewne wiele dni lub tygodni negocjacji, zanim powstanie nowy rząd - prognozują agencje.

Uprawnionych do głosowania było 36,5 mln obywateli; wybierali oni 350 członków Kongresu Deputowanych i 208 członków Senatu (pozostałych 58 jest delegowanych przez regionalne parlamenty).

Zdaniem ekspertów wyborcy odwrócili się od tradycyjnych partii, chcąc ukarać je za niewystarczające działania podczas głębokiego kryzysu, jaki dotknął kraj w ostatnich latach. Do 2013 roku Hiszpania była pogrążona w recesji, bezrobocie sięgało 27 proc., a co drugi młody Hiszpan nie miał pracy. Dziesiątki tysięcy ludzi traciły mieszkania i domy, nie będąc w stanie spłacać kredytów w bankach.

Sytuacja gospodarcza zaczęła się poprawiać dwa lata temu, dzięki unijnej pomocy wartej 41 mld euro. Obecnie wzrost PKB wynosi ponad 3 proc., ale bezrobocie wciąż jest wysokie. W październiku jego stopa wynosiła 21,6 proc. i był to jeden z najwyższych wskaźników w UE. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w 2020 roku stopa bezrobocia w Hiszpanii ukształtuje się na poziomie 16 proc.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:UKRAINA – JAK POKONAĆ ROSYJSKĄ INWAZJĘ, JEŚLI NIE POPRZEZ NATO?
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 115
16 marca (środa), godz. 18.30
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku