Dziś 22 lipca

[2005-07-22 14:09:57]

22 lipca w okresie Polski powojennej i Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej był dniem Narodowego Święta Odrodzenia Polski. Ustanowione 22 lipca 1945 roku święto przetrwało do 1989 roku.

Święto 22 lipca ustanowione zostało w rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego - odezwy do Narodu Polskiego, ogłoszonej 22 lipca 1944 roku w Chełmie Lubelskim. Manifest ustanawiał Krajową Radę Narodową jako jedyny organ legalnej władzy na wyzwolonych ziemiach polskich, delegalizując tym samym tzw.: "rząd londyński". Wzywał także do walki z okupantem niemieckim oraz do ukarania zbrodniarzy hitlerowskich. Oprócz postulatów politycznych znalazły się w nim postulaty społeczne i ekonomiczne, takie jak bezpłatne nauczanie czy nacjonalizacja ziemi i przemysłu. Manifest został podpisany przez Edwarda Osóbkę-Morawskiego, Wandę Wasilewską i Andrzeja Witosa.

W kolejnych latach 22 lipca kojarzony był z oddawaniem do użytku społecznego wielkich inwestycji oraz wydarzeniami politycznymi w życiu kraju. W 1949 roku oddano tego dnia do użytku warszawską trasę samochodową W-Z. W roku 1952 uchwalono Konstytucję PRL i zmieniono nazwę państwa na "Polska Rzeczpospolita Ludowa". W roku 1954 uruchomiono kombinat metalurgiczny w Nowej Hucie - dziś dzielnicy Krakowa. W 1955 roku otwarto warszawski Pałac Kultury i Nauki, obchodzący dziś swoje pięćdziesięciolecie. W 1973 roku rozpoczęto produkcję małolitrażowych samochodów osobowych Fiat 126p. A w roku 1983 zniesiono stan wojenny i rozwiązano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego.

Data 22 lipca kojarzy się także z kilkoma wydarzeniami z najnowszej historii Polski. Tego dnia 2002 roku Lew Rywin złożył rzekomą propozycję korupcyjną redaktorowi naczelnemu "Gazety Wyborczej" Adamowi Michnikowi. Wydarzenie to opisano w pół roku później na łamach dziennika, co doprowadziło do rozpętania jednego z największych skandali polityczno-obyczajowych III Rzeczypospolitej.
Także w dniu 22 lipca 2002 roku zainaugurował swoją działalność portal internetowy arabia.pl, którego twórcom i redaktorom z tego miejsca pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia urodzinowe. Sto lat!

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

11 grudnia:

1856 - W Gudałowce urodził Gieorgij Plechanow, rosyjski rewolucjonista i teoretyk marksizmu.

1917 - Litwa ogłosiła niepodległość.

1922 - Urodziła się Grace Paley, amerykańska pisarka, poetka i działaczka pacyfistyczna. Potępiała interwencję wojsk amerykańskich w Wietnamie oraz militaryzację USA i rozwój broni atomowej.

1936 - Rząd RP wydał oficjalny zakaz wywozu broni i wyjazdu ochotników do Hiszpanii.

1946 - Powstał UNICEF.

1981 - Salwador: Około 900 osób zginęło podczas dokonanej przez żołnierzy prawicowej junty masakry w El Mozote.

1996 - Japonia: Zakończono negocjacje ws. traktatu nt. zmian klimatycznych (protokół z Kioto).


 
Lewica.pl na Facebooku