Portugalia: Wyborcze zwycięstwo Partii Socjalistycznej

[2022-02-01 15:01:15]

Partia Socjalistyczna premiera Antonio Costy wygrała wybory do Zgromadzenia Republiki. Było to głosowanie przedterminowe po rozwiązaniu tego jednoizbowego parlamentu izby przez prezydenta Marcelo Rebelo de Sousę w listopadzie 2021 r. po odrzuceniu przez nią rządowego projektu budżetu.

Socjalistów poparło 41,6 proc. uczestników niedzielnego głosowania i w 230-osobowym parlamencie mogą oni zdobyć większość. W niedzielę przed północą mieli potwierdzonych już 111 mandatów.

Ta noc jest wyjątkowa (...) Niesie ze sobą zwycięstwo dzięki pokorze - powiedział w swoim pierwszym wystąpieniu premier Costa, wskazując, że wygraną osiągnięto w warunkach trwającej wciąż pandemii.

Większość mandatów w parlamencie nie oznacza dla nas sprawowania władzy w sposób absolutny. Będzie to większość oparta o dialog z innymi - dodał.

Drugie miejsce w wyborach zajęli centroprawicowi socjaldemokraci (PSD) z poparciem blisko 29 proc. i zapewnili sobie co najmniej 71 miejsc w Zgromadzeniu Republiki.

Lider centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Rui Rio ogłosił, że w sytuacji zdobycia przez socjalistów większości w parlamencie zrezygnuje z kierowania partią.

Trzecią siłą portugalskiego parlamentu stała się wyborach konserwatywna partia Chega, kierowana przez jedynego dotychczas deputowanego tego ugrupowania w izbie Andre Venturę. Chegę poparło 7,1 proc. głosujących, co daje jej co najmniej 11 mandatów w parlamencie.

Poparcie na poziomie ponad 4 proc. otrzymały trzy ugrupowania: Inicjatywa Liberalna (IL), Blok Lewicy (BE) oraz bazująca na sojuszu komunistów i Zielonych Unitarna Koalicja Demokratyczna (CDU). Będą one mieć w izbie odpowiednio 6, 4 i 5 deputowanych.

Jeden mandat - dzięki zaledwie 1,2 proc. poparcia - zdobyła także radykalnie lewicowa partia Livre.

pap, wch


fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Konferencja naukowa
Uniwersytet Warszawski
21-22 października
Poszukuję
WYSTAWA: Jeśli dziś padnie Madryt, jutro padnie Warszawa. Polskie wątki w wojnie domowej w Hiszpanii
Warszawa, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Galeria
7 lipca - 1 października 2023
Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


4 października:

1884 - Urodził się Félix Gouin, socjalistyczny polityk francuski (członek SFIO), głowa państwa i szef tymczasowego rządu francuskiego w 1946 r.

1937 - Zarządzenie rektorów polskich szkół wyższych wprowadziło rozdział miejsc dla studentów polskich i żydowskich tzw. "getto ławkowe".

1937 - Urodził się Franz Vranitzky, austriacki polityk socjaldemokratyczny, członek Socjaldemokratycznej Partii Austrii. Federalny kanclerz Austrii w latach 1986-1997.

1938 - Centralny Komitet Wykonawczy PPS podjął decyzję o bojkocie wyborów do sejmu.

1949 - Urodził się Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.

1957 - W ZSRR wystrzelono pierwszego sztucznego satelitę Ziemi (Sputnik 1).

1965 - Ukazało się pierwsze wydanie kubańskiego dziennika Granma.

1969 - Zmarł Jerzy Stempowski, eseista, krytyk literacki, wolnomularz, socjalista.

1970 - Zmarła Janis Joplin, amerykańska piosenkarka, przeciwniczka wojny w Wietnamie.

2009 - Socjaldemokraci z partii PASOK wygrali przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji.

2010 - Katastrofa w hucie aluminium w Ajce na Węgrzech. W wyniku pęknięcia zapory zbiornika z chemikaliami zginęło 10 osób, a 120 zostało rannych.


?
Lewica.pl na Facebooku