Eurostat o dostępie do internetu w UE

[2005-11-10 23:49:42]

Eurostat przedstawił raport na temat dostępu do internetu w Unii Europejskiej. Zgodnie z nim 47 proc. mieszkańców UE ma dostęp do sieci. Najbardziej powszechny dostęp do internetu jest w Szwecji, gdzie korzysta z niego aż 82 proc. społeczeństwa. Drugie miejsce w rankingu zajmuje Dania, gdzie dostęp do internetu ma 76 proc. internetu, a trzecie Holandia – 69 proc. Bardzo powszechny jest też dostęp do internetu w dwóch krajach europejskich spoza UE, czyli w Islandii (82 proc.) i Norwegii (75 proc.) Najmniejszy odsetek osób mających dostęp do sieci jest w Grecji (20 proc.), na Węgrzech (28 proc.), w Polsce, w Portugalii i na Litwie (po 29 proc.). Jeszcze mniejszy odsetek społeczeństwa ma dostęp do internetu w krajach kandydujących do UE, czyli w Bułgarii, Rumunii i Turcji.

Z raportu wynika, że znaczną rolę w stopniu dostępu do sieci ma wykształcenie. Im wyższe wykształcenie, tym więcej osób ma dostęp do sieci. Łącznie aż 77 proc. ludzi z wyższym wykształceniem ma w UE dostęp do internetu (w Szwecji i Danii ponad 90 proc., na Litwie i w Grecji poniżej 50 proc.), 52 proc ze średnim (w Szwecji 79 proc., z drugiej strony na Litwie 21 proc) i tylko 25 proc. z podstawowym (w Szwecji 70 proc, w Grecji zaledwie 4 proc.).

Okazuje się też, że ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o dostęp do internetu, ma wiek. Tylko 13 proc. emerytów w UE ma dostęp do internetu. Tutaj jednak zachodzą olbrzymie różnice między poszczególnymi państwami. W Grecji i na Litwie tylko 1 proc. emerytów ma dostęp do sieci, na Łotwie 2 proc. w Czechach i na Węgrzech po 3 proc. Tymczasem w Holandii aż 54 proc. emerytów ma dostęp do internetu, a w Szwecji 45 proc.

Prawie powszechny dostęp do sieci mają natomiast studenci zamieszkujący kraje UE. Z internetu korzysta 85 proc. z nich, a w krajach skandynawskich około 95 proc. Najmniej w Grecji – jedynie 55 proc. i w Irlandii – 57 proc.

Eurostat zbadał też poziom dostępności do internetu pracowników i u bezrobotnych w UE. Okazuje się, że średnio 60 proc. unijnych pracowników ma dostęp do sieci (najwięcej w krajach skandynawskich – ponad 80 proc, a najmniej w Grecji – 28 proc. i na Litwie – 33 proc.) i 40 proc. bezrobotnych (najwięcej w Szwecji – aż 86 proc i w Holandii – 76 proc., a najmniej na Litwie – 8 proc. i na Łotwie – 10 proc.).

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


25 kwietnia:

1921 - Komisja Centralna Związków Zawodowych podjęła uchwałę o zerwaniu stosunków z KPRP i zwalczaniu komunistów w ruchu związkowym.

1947 - Założono Robotniczą Spółdzielnię Wydawniczą „Prasa” .

1974 - W Portugalii postępowi oficerowie skupieni wokół Ruchu Sił Zbrojnych dokonali zamachu stanu, w wyniku którego obalono rządy dyktatorskie (tzw. rewolucja goździków).

1975 - W Portugalii Partia Socjalistyczna wygrała wybory do Zgromadzenia Narodowego.

2004 - Socjaldemokrata Heinz Fischer został prezydentem Austrii.

2005 - Socjaldemokrata Jiří Paroubek został premierem Czech.

2009 - Socjaldemokraci i Zieloni wygrali przedterminowe wybory parlamentarne na Islandii.


?
Lewica.pl na Facebooku