Gdańsk: Impel musi zapłacić 20 tysięcy złotych odszkodowania

[2015-03-21 23:11:17]

Przed gdańskim sądem pracy zakończył się w piątek proces dotyczący niesłusznego zwolnienia czterech sprzątaczek, który pomorski związek zawodowy OPZZ Konfederacja Pracy wytoczył jednej z największych firm outsourcingowych w Polsce – Grupie Impel z Wrocławia.

Powództwo w sprawie wytoczyły cztery byłe pracownice grupy Hospital Service Company (spółka należy do Grupy Impel), którym sąd pracy przyznał łącznie ponad 20 tysięcy złotych odszkodowania, ustalając uprzednio, że przyczyna rozwiązania ich stosunku pracy była niekonkretna, a powody do rozwiązania umów o pracę wątpliwe.

Występujące z powództwem pracownice były zatrudnione przy sprzątaniu pomieszczeń szpitalnych na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Wśród nich były osoby z ponad 20-letnim stażem pracy. W czerwcu 2014 r. wszystkie otrzymały wypowiedzenia zmieniające warunki pracy tj. zmianę miejsca pracy z Gdańska do oddalonej o 60 km Kościerzyny. Pracodawca jako przyczynę wypowiedzenia wskazał okoliczności leżące po stronie zakładu pracy, tj. optymalizację zatrudnienia i outsourcing oraz brak chętnych do pracy w Kościerzynie. Wypowiedzeń nie skonsultowano z Konfederacją Pracy. Istnienia tego związku Hospital Service nie uznaje i zgodnie z oświadczeniem radcy prawnego Impela Janusza Szota, pracodawca nie musiał rzekomo brać pod uwagę stanowiska związku zawodowego reprezentującego powódki pod uwagę.

Zeznający w piątek świadkowie – kierownicy obiektów obsługiwanych przez Hospital Service przekonywali na rozprawie, że kryterium wyboru powódek był ich wieloletni staż pracy, niezawodność, lojalność i dokładność w wykonywaniu zadań. Przedstawione kryteria, rzekomo zastosowane rok temu wskazywać miały, że przeniesienie do pracy z Gdańska do miejscowości położonej blisko 60 km od miejsca zamieszkania powódek stanowiło pozytywne wyróżnienie ich na tle pozostałych osób i należało traktować je jako nagrodę.

Zeznaniom tym nie dał wiary sąd. Przewodnicząca składu orzekającego, sędzia Anita Niemyjska-Wakieć w ustnym uzasadnieniu wyroku stwierdziła, że pracodawca naruszył obowiązek obiektywnego traktowania pracowników i gruncie rzeczy nie umiał wykazać, dlaczego pracownicom wręczono wypowiedzenia. Zdaniem sądu, zbyt ogólne podanie przyczyny zwolnienia stanowi naruszenie przepisów prawa pracy, za które należy się pracownikom odszkodowanie.

W toku procesu Konfederacja Pracy dowodziła także, że Grupa Impel nie realizuje na terenie UCK żadnej optymalizacji zatrudnienia, ale dąży do masowego zastępowania zatrudnienia pracowniczego, umowami zlecenia– a to stanowi dyskryminację w zatrudnieniu ze względu na cechę, jaką jest posiadanie umowy o pracownika. W toku procesu, powódki twierdziły, że przed przeniesieniem do Kościerzyny były namawiane do przejścia na zlecenie, na co nie chciały się zgodzić.

Wyrok nie w pełni satysfakcjonuje prawnika reprezentującego powódki Grzegorza Ilnickiego - Ten wyrok to niepełny sukces. Za taki uważamy ratowanie miejsc pracy, a nie uzyskanie dla naszych członków odszkodowań, śmiesznie z resztą małych. Z drugiej strony trudno dziwić się, że do pracy w Grupie Impel nie bardzo chce się wracać pracownikom wracać. Jego zdaniem konieczna jest pilna zmiana prawa pracy, która umożliwiłaby pracownikom dochodzenie wyższych odszkodowań od pracodawców.

Grupa Impel składa się kilkunastu spółek, które zatrudniają w całym kraju 55 tysięcy osób w 44 odziałach. Według danych firmy, jej roczne przychody to 1,6 mld. zł.

Marta Wysocka


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


27 lipca:

1794 - Przewrót 9 thermidora we Francji i aresztowanie Maksymiliana Robespierre'a.

1830 - Francja: Rewolucja Lipcowa. W dzień po tym jak król Karol X podjął decyzję o rozwiazaniu parlamentu, znacznym ograniczeniu praw wyborczych i zaostrzeniu cenzury, paryscy robotnicy i studenci wznieśli na ulicach barykady.

1904 - W Tomaszowie Mazowieckim urodził się Oskar Lange, wybitny polski ekonomista i polityk. W latach 1927-48 w PPS, następnie w PZPR.

1946 - W Paryżu zmarła Gertrude Stein, amerykańska pisarka, poetka i feministka.

1993 - Cła nałożone przez USA na polską stal uczyniły jej eksport do tego kraju nieopłacalnym.

1996 - 2 osoby zginęły, a ponad 100 zostało rannych w zamachu bombowym w trakcie koncertu zorganizowanego z okazji odbywających się w Atlancie igrzysk olimpijskich.

2006 - 4 górników zginęło w wyniku tąpnięcia w KWK "Pokój" w Rudzie Śląskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku