Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Wołodymyr Artiuch: West-plaining to za mało

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Jedno pytanie

jaka jest obecnie sytuacja zdelegalizowanej , poddanej represjom podziemnej Komunistycznej Partii Ukrainy i Komunistycznego Związku Młodzieży Ukrainy czy innych mniejszych grup komunistycznych, co z działaczami Postępowej Socjalistycznej Partii Ukrainy. Co do analizy to bardzo wyważona, może dotrze do polskiej lewicy systemowej/parlamentarnej, choć wątpię

autor: czerwony93, data nadania: 2022-03-11 10:13:13, suma postów tego autora: 2675

przy czym nie zaliczam

polskiej lewicy do zachodnioeuropejskiej, pod pewnymi względami jako lewica wschodnioeuropejska boryka się ona z problemami ideologicznymi całej lewicy tego regionu min. kopiowaniem pomysłów zachodnioeuropejskiej czy amerykańskiej lewicy, zajmowaniem się importowanymi pomysłami, kopiowaniem ich bez uwzględnienia realiów regionalnych, krajowych. Pewien stopień poczucia niższości wobec lewicy zachodniej i bezrefleksyjne kopiowanie ich problemów i pomysłów. Polska lewica stała się plagiatem a nie oryginałem. Powiela koncepcje nie przystające do miejscowych realiów. Przy czym lewica zachodnioeuropejska i amerykańska nie uniknęła poczucia wyższości całego Zachodu WOBEC TEGO REJONU EUROPY.

autor: czerwony93, data nadania: 2022-03-11 10:37:34, suma postów tego autora: 2675

teraz

Najważniejsze dla lewicy pomagać osobom które przybyły do naszego kraju. Czekać na wyniki rozmów dwustronnych, i oczekiwać aż z "twierdz" wyjdzie ludność cywilna

autor: czerwony93, data nadania: 2022-03-11 18:54:46, suma postów tego autora: 2675

Sytuacja lewicy na Ukrainie


6 marca ukraińskie media doniosły, że Michaił i Aleksander Kononowiczowie z zakazanej przez rząd Ukraińskiej Partii Komunistycznej zostali aresztowani przez Ukraińską tajną służbę (SBU) za szerzenie „poglądów prorosyjskich i probiałoruskich”.

dalej min o zatrzymaniu ukraińsko-żydowskiego działacza antywojennego, zawodnika MMA

https://www.wsws.org/en/articles/2022/03/09/umma-m09.html

World Socialist Web Site

autor: guevarysta, data nadania: 2022-03-12 15:37:44, suma postów tego autora: 768

guevarysta

"6 marca ukraińskie media doniosły, że Michaił i Aleksander Kononowiczowie z zakazanej przez rząd Ukraińskiej Partii Komunistycznej zostali aresztowani przez Ukraińską tajną służbę (SBU) za szerzenie poglądów prorosyjskich i probiałoruskich"

Wcale się nie dziwię, bo taka z nich "lewica", że de facto to partia etnicznych Rosjan i sentymentów za ciężką totalitarną ręką z Moskwy.

Pod wieloma względami to wschodni odpowiednik banderowców, gdzie Banderę zastępuję Stalin, antyzachodniość położona jest do rangi dogmatu, homofobia jest promowana, a sojusz z Cerkwią coraz ściślejszy (co nie szkodzi być im jednocześnie proaborcyjnym). Dodałbym jeszcze, że również mają swoich oligarchów, tak więc niczym nie zaskakują na tle innych partii Rosji i Ukrainy.

Komunistyczna Partia Ukrainy musi być bardziej ukraińska, a mniej rosyjska. Jednoznacznie powinna potępiać Putina, zwłaszcza po napaści na Ukrainę. Inaczej będzie się z nią działo to, co dzieje, przecież jest wojna, a niestety sądzę, że są w niej rosyjscy agenci (skoro etnicznych Ukraińców jest tyle co ino).

Partia powinna być również bardziej proeuropejska i zrezygnować z homofobii

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2022-03-12 18:24:09, suma postów tego autora: 1684

Dodaj komentarz