OPZZ apeluje o ratyfikację Europejskiej Karty Społecznej

[2007-07-10 16:35:17]

5 lipca przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz skierowal do prezydenta Lecha Kaczyńskiego list w którym zwraca się o ratyfikowanie art. 4 ust. 1 Europejskiej Karty Społecznej.

Polska podpisała Europejską Kartę Społeczną z chwilą przystąpienia do Rady Europy w 1991 roku i ratyfikowała ją w 1997 roku. Europejska Karta Społeczna w art. 4 ust. 1 reguluje prawo wszystkich pracowników do otrzymywania takiego wynagrodzenia które zapewni ich i ich rodzinom godziwy poziom życia. Polska ratyfikowała art. 4 Europejskiej Karty Społecznej, ale z pominięcem ustępu 1, dotyczącego płacy godziwej - czytamy w liście.

OPZZ podkreśla, że gwarancje polskiego prawa ograniczają się jedynie do określenia minimalnego wynagrodzenia za pracę, które nie zawsze oznacza, że można uznać je za godziwe.

W opinii związku obowiązujaca obecnie płaca minimalna nie zapewnia obywatelom Polski prawa do godziwego życia, a skala ubóstwa i społecznego wykluczenia potwierdzają konieczność szybkiej ratyfikacji art. 4 ust. 1 Europejskiej Karty Społecznej.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


1 sierpnia:

1930 - Urodził się Pierre Bourdieu, wybitny francuski socjolog, twórca teorii władzy symbolicznej.

1933 - Urodził się Antonio Negri, włoski filozof marksistowski i pisarz polityczny. Przez wiele lat więziony. Współautor (z M. Hardtem) książki "Imperium" (2000), autor "Multitude" (2004) i "Rzecz-pospolitej" (2009).

1944 - Wybuch Powstania Warszawskiego. Pierwszą jednostką wojskową, która podjęła walkę jest żoliborski batalion OW PPS im. J. Dąbrowskiego.

1944 - Poległ Włodzimierz Kaczanowski, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej, komendant główny Socjalistycznej Organizacji Bojowej.

1960 - Dahomej (obecnie Benin) proklamował niepodległość.

2009 - Zmarła Corazon Cojuangco Aquino, filipińska polityk, prezydent Filipin w latach 1986-1992. Była pierwszą kobietą-prezydentem w historii Azji.


?
Lewica.pl na Facebooku