UP: Nie głosować na kandydatów LiD do Senatu!

[2007-09-27 21:25:56]

Warszawska Unia Pracy wezwała, aby nie głosować na kandydatów KKW Lewica i Demokraci do Senatu w Warszawie. Według partii po usunięciu prof. Marii Szyszkowskiej nie ma tam już żadnego człowieka lewicy.

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przedstawiciele warszawskiej Unii Pracy i Federacji Młodych Unii Pracy odnieśli się do usunięcia niemal w ostatniej chwili prof. Szyszkowskiej z senackiej listy kandydatów LiDu. Na jej miejscu niedługo potem pojawił się współzałożyciel Unii Polityki Realnej i Platformy Obywatelskiej, a obecnie senator PO – Robert Smoktunowicz. Nieoficjalnie wiadomo, że nieprzychylne kandydaturze przewodniczącej RACJI Polskiej Lewicy były wszystkie partie poza UP. Argumentowano tym, że na lewo od niej jest tylko ściana. Nie bez znaczenia miała być także bliska znajomość Smoktunowicza z Ryszardem Kaliszem oraz jego zasobność majątkowa.

W przedstawionym oświadczeniu przewodniczący Rady Warszawskiej UP Krzysztof Karol Boss stwierdził: Przez ostatnie tygodnie negocjacji (...) trwała bezprzykładna kampania lekceważenia i wycinania kandydatów Unii Pracy z list wyborczych. (...) Zwyciężyły partykularne interesy partyjne a nie interes koalicji (...). Zaprzestaliśmy walki o miejsca na listach wyborczych i postanowiliśmy jako organizacja warszawska wycofać w ramach protestu naszych członków z ubiegania się o mandat parlamentarny z okręgu Warszawa.

Z kolei prof. Szyszkowska oświadczyła: Z ramienia Unii Pracy byłam do zeszłego tygodnia wpisana na listę kandydatów do Senatu z Warszawy. Władze LiD nie tylko zatwierdziły moją kandydaturę, ale także wyraziły zgodę na pokrycie kosztów mojej kampani wyborczej. W ubiegłym tygoniu wiceprzewodniczący UP zawiadomił mnie, że zostałam skreślona z listy kandydatów do Senatu; na moje miejsce wpisano Roberta Smoktunowicza. Pamiętam z czasów V kadencji nieukrywaną niechęć R. Smoktunowicza wobec Klubu Parlamentarnego SLD-UP. Była senator przypomniała, że czynnie uczestniczyła w Komitecie Wyborczym Aleksandra Kwaśniewskiego i była członkiem Rady Programowej SLD, z którą tworzyła nowy program partii. Komisji Etyki SLD przewodniczyła na prośbę jednego z obecnych przywódców LiDu. Polityka staje się politykierstwem, gdy przeważają w niej interesy. Krytykując transfery – LiD postępuje nie inaczej – stwierdziła.

W opinii uczestników konferencji LiD miał być formacją, w której byłoby miejsce dla ludzi lewicy i centrolewicy, tymczasem stał się ugrupowaniem wyłącznie ludzi centrum. Jeżeli są w nim ludzie lewicy, to skutecznie marginalizowani, bez jakichkolwiek szans na mandat poselski czy senatorski. Przedstawiciel rady mazowieckiej UP zaapelował wraz z FMUP, aby nie głosować na kandydatów LiDu do Senatu. W przypadku Sejmu - prof. Szyszkowska zaproponowała, aby oddać głos na Tomasza Kalitę z listy LiDu, jako osobę reprezentującą faktycznie lewicowe poglądy.

Sam Kalita wystosował list otwarty, w którym wyraził zawód zaistniałą sytuacją. "Mieliśmy razem w części z Panią Profesor prowadzić kampanię wyborczą - ja do Sejmu, Pani Profesor do Senatu. Miałoby to charakter symboliczny dlatego, że mamy wspólne idee i reprezentujemy te same postulaty. Legalizacja związków partnerskich czy faktyczny rozdział Kościołów od Państwa, to wszystko znajduje się również w moim programie wyborczym i wizji państwa" - napisał.

Po wyborach Unia Pracy chce bardzo gruntownie przeanalizować swoją sytuację w ramach LiDu. Znaczenia nabierają głosy tych członków, którzy chcieliby opuszczenia koalicji. W partii panuje przekonanie, że jest ona marginalizowana w ramach LiDu.

Zapis wideo konferencji prasowej: część pierwsza, część druga.

Daniel Ptaszek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


31 lipca:

1909 - Hiszpania: Władze stłumiły strajk generalny w Barcelonie zorganizowany przez anarchistów i socjalistów. Padło 100 ofiar śmiertelnych.

1914 - Jean Jaurès, francuski działacz socjalistyczny, założyciel "l'Humanite, przeciwnik wojny, zamordowany przez nacjonalistę.

1929 - Urodził się Feliks Tych, polski historyk i publicysta żydowskiego pochodzenia, w latach 1995–2006 dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.

1935 - PPS i KPP zawarły tzw. pakt o nieagresji.

1955 - W Warszawie rozpoczął się V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów.

1980 - Strajki wybuchły w 177 zakładach pracy.

1989 - Zmarł Michael Harrington, amerykański politolog, socjalista, założyciel Democratic Socialists of America.

2006 - Kuba: Fidel Castro przekazał tymczasowo władzę swojemu bratu Raúlowi.


?
Lewica.pl na Facebooku