KPL o tarczy antyrakietowej i niepodległości Kosowa

[2008-03-01 12:44:14]

Kongres Porozumienia Lewicy przyjął stanowiska w sprawie instalacji na terenie Polski elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej oraz ogłoszenia niepodległości przez Kosowo.

W dokumencie dotyczącym tarczy antyrakietowej KPL stwierdza, że będzie stanowczo przeciwstawiać się budowie tego typu instalacji na terytorium Polski. Polacy nie chcą, aby nasz kraj został wystawiony na cel konfrontacji nuklearnej i nie chcą brać udziału w nowym wyścigu zbrojeń. Chcą żyć w pokoju i w zgodzie z sąsiadami - czytamy w stanowisku.

Zdaniem organizacji tarcza antyrakietowa ma być wymierzona przeciwko Rosji, a zainstalowanie wyrzutni rakietowych na naszym terytorium będzie zgodne wyłącznie z interesem Stanów Zjednoczonych. KPL domaga się przeprowadzanie referendum w tej sprawie.

Odnosząc się do ogłoszenia niepodległości przez Kosowo działacze KPL stwierdzają, że jest to prowincja Serbii i uznanie tej secesji oznacza złamanie prawa międzynarodowego oraz ignorowanie ONZ.

To także przyzwolenie na ponowne wzniecanie sporów i waśni narodowościowych i religijnych w Europie i innych częściach świata, a także zagrożenie dla integralności Unii Europejskiej. Uważamy, że rząd RP w imię interesów polskich i europejskich powinien powstrzymać się od uznania aktu secesji Kosowa - napisano w zakończeniu.

W skład Rady Konsultacyjnej KPL wchodzą przedstawiciele Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka, Polskiej Partii Socjalistycznej, RACJI Polskiej Lewicy, Komunistycznej Partii Polski, Związku Samopomocy Robotniczej, Stowarzyszenia Lewicy Patriotycznej, Ruchu Społeczny "Praca-Pokój-Sprawiedliwość", Stowarzyszenia "Pokolenia (z woj. mazowieckiego), Instytutu Badań nad Społeczną Gospodarką Rynkową, Związku Zawodowego Pracowników Spółdzielczości, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Federacji Związków Zawodowych "Metalowcy" oraz Związku Zawodowego Przemysłu Elektromaszynowego.

Pracą organów KPL kieruje Prezydium w składzie: prof. Paweł Bożyk - przewodniczący (Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka), prof. Maria Szyszkowska (RACJA Polskiej Lewicy) i Bogusław Gorski (Polska Partia Socjalistyczna). Przewodniczącym Rady Konsultacyjnej jest Marek Dyduch.

Tomasz Maciejewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


1 sierpnia:

1930 - Urodził się Pierre Bourdieu, wybitny francuski socjolog, twórca teorii władzy symbolicznej.

1933 - Urodził się Antonio Negri, włoski filozof marksistowski i pisarz polityczny. Przez wiele lat więziony. Współautor (z M. Hardtem) książki "Imperium" (2000), autor "Multitude" (2004) i "Rzecz-pospolitej" (2009).

1944 - Wybuch Powstania Warszawskiego. Pierwszą jednostką wojskową, która podjęła walkę jest żoliborski batalion OW PPS im. J. Dąbrowskiego.

1944 - Poległ Włodzimierz Kaczanowski, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej, komendant główny Socjalistycznej Organizacji Bojowej.

1960 - Dahomej (obecnie Benin) proklamował niepodległość.

2009 - Zmarła Corazon Cojuangco Aquino, filipińska polityk, prezydent Filipin w latach 1986-1992. Była pierwszą kobietą-prezydentem w historii Azji.


?
Lewica.pl na Facebooku