Poznań: Demonstracja w obronie Rozbratu (akt.)
[2009-05-10 00:11:04]
![]() Podczas wiecu pod Operą głos zabrał między innymi Marcel Szary z OZZ IP w zakładach Cegielskiego, który stwierdził, że związkowcy będą bronić Rozbratu ponieważ jest to miejsce w którym odbywały się ich spotkania i gdzie doszło do zawiązania związku. Bartosz Kantorczyk z OZZ IP mówił o tym, że walka toczy się o całą przestrzeń miejską, więc także o dostępne mieszkania komunalne czy spółdzielcze. Piotr Ciszewski z LA stwierdził, że walka o Rozbrat to także walka o to czy w centrach miast ma być miejsce jedynie dla kapitalistów, banków i drogich apartamentowców. Następnie demonstranci udali się przez Most Teatralny, a potem ul. Roosevelta, św. Marcin i Ratajczaka w stronę Starego Browaru. Podczas przemarszu na rusztowaniach jednego z mijanych budynków rozwieszony został duży banner "Rozbrat zostaje - odzyskujemy miasto". Podczas wiecu pod galerią handlową Stary Browar przemawiał m.in. Jarosław Urbański z poznańskiej Federacji Anarchistycznej (przypomniał hipokryzję władz dotyczącą podnoszenia kwestii "nielegalności" Rozbratu, zwłaszcza w kontekście do dziś niewyjaśnionej sytuacji Starego Browaru). Dodał, że Rozbrat zorganizował liczne imprezy kulturalne ani razu nie prosząc o wsparcie finansowe miasta. Demonstracja ruszyła ul. Półwiejską i dotarła na Stary Rynek gdzie na schodach ratusza odbył się kolejny wiec. Andrzej Smosarski z LA stwierdził, że Poznań może być dumny z Rozbratu, który jest miejscem działania licznych ruchów społecznych. Demonstranci przeszli na ul. Żydowską, gdzie odbyło się symboliczne zaskłotowanie pustego budynku. Z budynku tego usunięto mieszkańców pod pozorem konieczności rozpoczęcia remontu, tymczasem od kilku miesięcy nic się w tym kierunku nie dzieje. Zebrani przypominali, że jeśli władze miasta odbiorą im Rozbrat, to ludzie zaskłotują wiele innych budynków i przyjdą nawet do prezydenta miasta. Przód pochodu otwierał duży transparent "Odzyskujemy miasto – przeciw prywatyzacji przestrzeni publicznej – w obronie Rozbratu". Skandowano między innymi hasła: "Łapy precz od Rozbratu", "Solidarność naszą bronią", "Miasto nie dla inwestorów", "Deweloperzy, burżuje, wasz koniec się szykuje", "Dość prywatyzacji przestrzeni publicznej", "Mieszkanie prawem nie towarem", "Kapitalizm – kanibalizm", a także "Grobelny i Kulczyk to jedna banda!" i "Precz z Grobelnym". Ze szczegółową i barwną relacją z manifestacji można się zapoznać na stronie kolektywu skłotu Rozbrat z której pochodzi m. in. prezentowana w relacji fotografia. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: 1:0 dla Ameryki. Ale mecz się dopiero zaczyna
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Grilowanie Pakistanu
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Rashomon
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Święci i 17 rocznica
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Czy >zielony ład< powali klasę średnią ?
- CZY KLASA PRACOWNICZA XXI WIEKU MOŻE OBALIĆ KAPITALIZM?
- Warszawa
- Polscy Hodżyści
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Komintern (SH)
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
- Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
- https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
18 sierpnia:
1906 - Wanda Krahelska z OB PPS dokonała nieudanego zamachu bombowego na generała-gubernatora warszawskiego G. Skałona.
1919 - Wybuch strajku powszechnego w Zagłębiu Dąbrowskim; żądania ekonomiczne i polityczne - w tym uwolnienia 186 członków Rady Delegatów Robotniczych.
1920 - W więzieniu we Wronkach strażnicy dotliwie pobili więźniarki-komunistki, m.in. Marię Koszutską.
1944 - W obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie został zamordowany Ernst Thälmann, niemiecki polityk, działacz komunistyczny.
1971 - Australia i Nowa Zelandia wycofały swoje wojska z Wietnamu.
1979 - Kanclerz RFN Helmut Schmidt (SPD) złożył oficjalną wizytę w Polsce.
1980 - Rozpoczął się strajk w Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie.
?