Poznań: Demonstracja w obronie Rozbratu (akt.)

[2009-05-10 00:11:04]

Około 1,5 tys. osób zebrało się 9 maja pod gmachem Opery w Poznaniu, żeby zaprotestować przeciwko likwidacji skłotu Rozbrat. W demonstracji wzięli udział członkowie Federacji Anarchistycznej, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, Teatru Ósmego Dnia, Stowarzyszenia "My, Poznaniacy", Stowarzyszenia Ekologicznego Marlewo, Lewicowej Alternatywnej, Stowarzyszenia Pomocy Eksmisyjnej, Zielonych 2004, Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80", a także przedstawiciele berlińskich środowisk autonomicznych oraz polskich i zagranicznych skłotów.

Podczas wiecu pod Operą głos zabrał między innymi Marcel Szary z OZZ IP w zakładach Cegielskiego, który stwierdził, że związkowcy będą bronić Rozbratu ponieważ jest to miejsce w którym odbywały się ich spotkania i gdzie doszło do zawiązania związku. Bartosz Kantorczyk z OZZ IP mówił o tym, że walka toczy się o całą przestrzeń miejską, więc także o dostępne mieszkania komunalne czy spółdzielcze. Piotr Ciszewski z LA stwierdził, że walka o Rozbrat to także walka o to czy w centrach miast ma być miejsce jedynie dla kapitalistów, banków i drogich apartamentowców.

Następnie demonstranci udali się przez Most Teatralny, a potem ul. Roosevelta, św. Marcin i Ratajczaka w stronę Starego Browaru. Podczas przemarszu na rusztowaniach jednego z mijanych budynków rozwieszony został duży banner "Rozbrat zostaje - odzyskujemy miasto".

Podczas wiecu pod galerią handlową Stary Browar przemawiał m.in. Jarosław Urbański z poznańskiej Federacji Anarchistycznej (przypomniał hipokryzję władz dotyczącą podnoszenia kwestii "nielegalności" Rozbratu, zwłaszcza w kontekście do dziś niewyjaśnionej sytuacji Starego Browaru). Dodał, że Rozbrat zorganizował liczne imprezy kulturalne ani razu nie prosząc o wsparcie finansowe miasta.

Demonstracja ruszyła ul. Półwiejską i dotarła na Stary Rynek gdzie na schodach ratusza odbył się kolejny wiec. Andrzej Smosarski z LA stwierdził, że Poznań może być dumny z Rozbratu, który jest miejscem działania licznych ruchów społecznych.

Demonstranci przeszli na ul. Żydowską, gdzie odbyło się symboliczne zaskłotowanie pustego budynku. Z budynku tego usunięto mieszkańców pod pozorem konieczności rozpoczęcia remontu, tymczasem od kilku miesięcy nic się w tym kierunku nie dzieje. Zebrani przypominali, że jeśli władze miasta odbiorą im Rozbrat, to ludzie zaskłotują wiele innych budynków i przyjdą nawet do prezydenta miasta.

Przód pochodu otwierał duży transparent "Odzyskujemy miasto – przeciw prywatyzacji przestrzeni publicznej – w obronie Rozbratu". Skandowano między innymi hasła: "Łapy precz od Rozbratu", "Solidarność naszą bronią", "Miasto nie dla inwestorów", "Deweloperzy, burżuje, wasz koniec się szykuje", "Dość prywatyzacji przestrzeni publicznej", "Mieszkanie prawem nie towarem", "Kapitalizm – kanibalizm", a także "Grobelny i Kulczyk to jedna banda!" i "Precz z Grobelnym".

Ze szczegółową i barwną relacją z manifestacji można się zapoznać na stronie kolektywu skłotu Rozbrat z której pochodzi m. in. prezentowana w relacji fotografia.

Piotr Krzyżaniak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:GNIEW LUDOWY POZA PRAWICOWYMI POPULIZMAMI
Warszawa, Wspólny Pokój, ul. Jazdów 10/2,
19 stycznia, godz. 18.00-21.00
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


23 stycznia:

1793 - Konwencja podziałowa rosyjsko-pruska w Petersburgu w sprawie II rozbioru Polski, motywowana szerzeniem się "zarazy jakobińskiej".

1873 - W Błażkowej urodził się Karol Irzykowski, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, teoretyk filmu, współpracownik "Robotnika".

1891 - W Ales na Sardynii urodził się Antonio Gramsci działacz robotniczy, teoretyk marksizmu, filozof.

1898 - W Rydze urodził się Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.

1940 - NKWD aresztowała we Lwowie grupę lewicowych pisarzy polskich, m.in. Władysława Broniewskiego, Aleksandra Wata, Tadeusza Peipera i Anatola Sterna.

1998 - W wyniku poparzeń zmarł Alfredo Ormando, włoski pisarz, który podpalił się na Placu św. Piotra w Watykanie w proteście przeciwko postawie i polityce Kościoła katolickiego wobec chrześcijan o orientacji homoseksualnej.

2002 - W Paryżu zmarł Pierre Bourdieu, wybitny francuski socjolog, twórca teorii władzy symbolicznej.

2003 - Została zarejestrowana Demokratyczna Partia Lewicy.

2007 - W Warszawie zmarł Ryszard Kapuściński, wybitny reportażysta, dziennikarz, publicysta, poeta i fotografik.


?
Lewica.pl na Facebooku