Szmajdziński kandydatem SLD na prezydenta

[2009-12-19 19:09:04]

Sojusz Lewicy Demokratycznej podczas konwencji 19 grudnia oficjalnie przedstawił swego kandydata na fotel prezydenta. Jest nim Jerzy Szmajdziński.

Aleksander Kwaśniewski podczas swego przemówienia tryskał optymizmem i wielokrotnie rozbawił zebranych. Stwierdził on, iż ufa Szmajdzińskiemu i wierzy, że ma on wielkie szanse, by stanąć na czele państwa. Oto lewica może wygrać wybory prezydenckie, tylko musi uwierzyć, że jest to możliwe - podsumował były prezydent.

Jerzy Szmajdziński zaproponował Kwaśniewskiemu, by ten pokierował jego komitetem wyborczym. Polacy nie są skazani na wybór między jednym a drugim prawicowym politykiem. Polacy mogą wybrać człowieka lewicy, mogą opowiedzieć się za wartościami lewicy, bo chcą Polski równych szans, Polski sprawiedliwej, neutralnej światopoglądowo, silnej w Europie - mówił kandydat SLD.

W konferencji wzięli także udział także wywodzący się z SLD byli premierzy: Leszek Miller i Józef Oleksy. Ten pierwszy wprost zapowiedział powrót do Sojuszu. Deklaracja ta wzbudziła entuzjazm większości delegatów.

Wcześniej przemówienie dotyczące tematyki gospodarczej wygłosił były wicepremier w rządach SLD prof. Grzegorz Kołodko.

O wspólną lewicową listę w wyborach samorządowych i jednego kandydata lewicy w wyborach prezydenckich apelował natomiast przewodniczący Unii Pracy Waldemar Witkowski.

Przewodniczący OPZZ Jan Guz powiedział, że kandydat SLD może liczyć na poparcie ruchu związkowego w wyborach prezydenckich. Zaznaczył jednak, że nie będzie to poparcie bezwarunkowe. OPZZ poprze kandydata, który będzie legitymował się prozwiązkowym i propracowniczym programem.

SLD to dziś jedyna partia, wokół której można budować lewicowe porozumienie, ale nie wokół karierowiczów, czy interesów towarzyskich, a wartości - mówił w inaugurującym konwencję krajową przemówieniu lider SLD Grzegorz Napieralski.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


31 lipca:

1909 - Hiszpania: Władze stłumiły strajk generalny w Barcelonie zorganizowany przez anarchistów i socjalistów. Padło 100 ofiar śmiertelnych.

1914 - Jean Jaurès, francuski działacz socjalistyczny, założyciel "l'Humanite, przeciwnik wojny, zamordowany przez nacjonalistę.

1929 - Urodził się Feliks Tych, polski historyk i publicysta żydowskiego pochodzenia, w latach 1995–2006 dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.

1935 - PPS i KPP zawarły tzw. pakt o nieagresji.

1955 - W Warszawie rozpoczął się V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów.

1980 - Strajki wybuchły w 177 zakładach pracy.

1989 - Zmarł Michael Harrington, amerykański politolog, socjalista, założyciel Democratic Socialists of America.

2006 - Kuba: Fidel Castro przekazał tymczasowo władzę swojemu bratu Raúlowi.


?
Lewica.pl na Facebooku