Jerzy Szmajdziński kandydatem Unii Pracy na prezydenta

[2010-01-17 19:19:39]

17 stycznia w Dąbrowie Górniczej zostało podpisane porozumienie między Unią Pracy i Sojuszem Lewicy Demokratycznej, które zakłada współpracę w kampanii prezydenckiej i samorządowej.

Przewodniczący Unii Pracy Waldemar Witkowski oraz eurodeputowany tej partii Adam Gierek, w którego biurze podpisano porozumienie, wejdą w skład komitetu honorowego Jerzego Szmajdzińskiego. Na czele tego komitetu stanie były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Jerzy Szmajdziński wraz z przewodniczącym SLD Grzegorzem Napieralskim zapowiedzieli, że do porozumienia Sojuszu i UP wkrótce dołączą inne grupy, w tym związki zawodowe, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Szmajdziński zadeklarował, że jego kampanii będzie towarzyszyło porozumienie społeczne wielu organizacji.

Lider UP Waldemar Witkowski zaznaczył, że dla jego partii najważniejsze są wybory samorządowe. Stwierdził, że kluczowe jest aby w wyborach samorządowych wybrać radnych, włodarzy gmin i miast, którzy będą decydowali dla dobra mieszkańców, a nie dla dobra wyizolowanej grupy interesu - często niewidocznej, a oddziałującej na to, co się w mieście dzieje. Witkowski dodał, iż kolejne dobre doświadczenie Unii Pracy z SLD powinno stać się zaczynem współpracy także w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. Podobne zdanie wyraził Napieralski.

Eurodeputowany Adam Gierek ocenił, nawiązując do myśli nieżyjącego Aleksandra Małachowskiego, że porozumienie SLD i UP to początek bardzo ważnego dla lewicy procesu łączenia, jednoczenia lewicy polskiej. Wyzwania wyborcze, gdy chodzi o wybory prezydenckie i samorządowe, są tak duże, że lewica przystąpi do tych wyzwań zjednoczona - taką mam nadzieję. Pierwszym krokiem jest dzisiejsza umowa SLD i UP - ocenił Gierek.

Oba ugrupowania razem startowały w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 i 2009 roku. Wspólnie (w ramach komitetu Lewicy i Demokratów) szły także do wyborów samorządowych w 2006 roku oraz parlamentarnych w 2007 roku.

Konrad Jakubow


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


16 czerwca:

1842 - Na Kubie urodził się Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.

1879 - Z inicjatywy O. Kapeli, J. Jasińskiego i K. Fina powstała pierwsza w Poznaniu socjalistyczna organizacja związkowa.

1944 - Wykonano wyrok śmierci na najmłodszym w historii USA skazańcu, 14-letnim George'u Stinneyu, pochodzącym z ubogiej, czarnej rodziny. W 2014 sąd uznał, że został skazany niesłusznie i nie zapewniono mu podstawowych praw.

2007 - Zmarł Józef Kaleta, ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.

2007 - Powstała niemiecka partia lewicowa Die Linke.

2008 - W Kalifornii weszło w życie prawo legalizujące małżeństwa jednopłciowe.

2016 - W Birstall została zamordowana posłanka do brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Pracy Jo Cox.


?
Lewica.pl na Facebooku