Górnicze związki zawodowe bojkotują Zespół Trójstronny

[2010-01-20 16:06:35]

Działające w górnictwie węgla kamiennego związki zawodowe zawiesiły swoje uczestnictwo w Zespole Trójstronnym ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. NSZZ "Solidarność" informację o tym podała 19 stycznia, a Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" 20 stycznia. Pozostałe organizacje związkowe swoje decyzje ogłosić mają w ciągu najbliższych dni, lecz można się spodziewać, że uczynią to samo.

Powodem bojkotu Zespołu jest - jak tłumaczą związkowcy - fikcja dialogu. Idea Zespołu została całkowicie wypaczona. W trakcie obrad miały być wypracowywane kierunki działania pożyteczne dla górnictwa. Niestety za czasów koalicji PO-PSL nie było żadnej merytorycznej wymiany argumentów, a tylko buta i arogancja rządzących - powiedział w rozmowie z portalem wnp.pl Dominik Kolorz, szef górniczej "Solidarności". Jak dodał, strona rządowa jedynie pozoruje dialog społeczny, a prace zespołu nie prowadzą do godzenia interesów stron, natomiast strona pracodawców zachowuje się ostentacyjnie prowokująco i lekceważąco w stosunku do pozostałych partnerów społecznych.

Natomiast w stanowisku "Sierpnia 80" podpisanym przez przewodniczącego związku Bogusława Ziętka i Przemysława Skupina, szefa Zespołu ds. Górnictwa przeczytać można m.in.: Skoro resort gospodarki nie stoi na straży realizacji ustaleń z posiedzeń Zespołu, a niektórzy prezesi spółek węglowych lekceważą stronę społeczną, to nie widzimy sensu uczestniczenia i legitymizowania fikcji bezproduktywnych rozmów. WZZ "Sierpień 80" żąda ponadto od rządu rzetelnej oceny działalności zarządów i rad nadzorczych spółek węglowych, rozpoczęcia ze stroną społeczną prac nad opracowaniem programu dla przyszłości branży górniczej, realnego działania służącego poprawie bezpieczeństwa pracy w górnictwie oraz eliminacji w trybie nadzoru właścicielskiego patologicznych zjawisk mających miejsce w górnictwie.

Informację o zawieszeniu swego udziału w Zespole ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników związki zawodowe przekazały wicepremierowi, ministrowi gospodarki Waldemarowi Pawlakowi, który pełni także funkcję przewodniczącego Komisji Trójstronnej.

Bojkot jest bezterminowy i obowiązuje od chwili ogłoszenia, co oznacza, że oba związki zawodowe nie wezmą udziału w najbliższym spotkaniu, które ma się odbyć na przełomie stycznia i lutego.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


1 sierpnia:

1930 - Urodził się Pierre Bourdieu, wybitny francuski socjolog, twórca teorii władzy symbolicznej.

1933 - Urodził się Antonio Negri, włoski filozof marksistowski i pisarz polityczny. Przez wiele lat więziony. Współautor (z M. Hardtem) książki "Imperium" (2000), autor "Multitude" (2004) i "Rzecz-pospolitej" (2009).

1944 - Wybuch Powstania Warszawskiego. Pierwszą jednostką wojskową, która podjęła walkę jest żoliborski batalion OW PPS im. J. Dąbrowskiego.

1944 - Poległ Włodzimierz Kaczanowski, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej, komendant główny Socjalistycznej Organizacji Bojowej.

1960 - Dahomej (obecnie Benin) proklamował niepodległość.

2009 - Zmarła Corazon Cojuangco Aquino, filipińska polityk, prezydent Filipin w latach 1986-1992. Była pierwszą kobietą-prezydentem w historii Azji.


?
Lewica.pl na Facebooku