Jaworzno rezygnuje z Microsoft Windows

[2010-06-15 12:07:17]

Jaworzno w województwie śląskim jako pierwsze w Polsce miasto zastępuje w szkołach komercyjny system operacyjny Windows bezpłatnym GNU/Linuksem. Cała operacja obejmie 48 pracowni w 27 szkołach, w których używanych jest łącznie ponad 550 komputerów. Poczynione dzięki tej zmianie oszczędności pozwolą zapewnić każdemu z uczniów dostęp do komputera.

Zgodnie z zaleceniami UE i polskiego MEN od 1 września 2012 r. szkolne pracownie powinny zapewniać liczbę komputerów odpowiadającą liczbie uczniów. Zdaniem jaworzniańskich urzędników koszt stosownej modernizacji wyniósłby ok. 3,5 mln złotych. Wprowadzenie bezpłatnego Linuksa w miejsce kosztownych Windowsów pozwoli drastycznie ograniczyć te wydatki.

Ten system może wydajnie pracować nawet na starszych jednostkach - mówi zastępca prezydenta miasta Jacek Nowak. A prezydent Paweł Silbert podkreśla: Najmłodsi szybko nauczą się, że także w domu można korzystać z legalnego i darmowego oprogramowania Ważne jest też, by pokazać, że warto być niezależnym.

Informatycy Urzędu Miejskiego przeprowadzili już cykl szkoleń dla nauczycieli informatyki. Zgodnie z założonym harmonogramem już do końca 2010 roku w mieście uruchomionych będzie ok. 10-12 pracowni opartych całkowicie na systemie Linux. Do września 2012 r. wszystkie szkoły w mieście przejdą na Linuksa.

Linux i wiele towarzyszących mu aplikacji są całkowicie bezpłatne i otwarte, można więc dostosowywać je do własnych potrzeb. Jest stabilny i nie grożą mu wirusy, nie ma zatem konieczności instalacji kosztownych i obciążających system programów zabezpieczających - wymienia zalety Linuksa Maciej Bąk, informatyk Urzędu Miejskiego.

To nowość u nas w kraju, ale na świecie Linux już od dawna święci triumfy - wyjaśnia Bąk. W Rosji szkolnictwo opiera się na tym systemie, w Brazylii oprogramowaniem open source posługuje się także cała administracja państwowa i lokalna. Podobne działania odbywają się od wielu lat w Szwajcarii, Hiszpanii, Francji czy Niemczech.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


31 lipca:

1909 - Hiszpania: Władze stłumiły strajk generalny w Barcelonie zorganizowany przez anarchistów i socjalistów. Padło 100 ofiar śmiertelnych.

1914 - Jean Jaurès, francuski działacz socjalistyczny, założyciel "l'Humanite, przeciwnik wojny, zamordowany przez nacjonalistę.

1929 - Urodził się Feliks Tych, polski historyk i publicysta żydowskiego pochodzenia, w latach 1995–2006 dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.

1935 - PPS i KPP zawarły tzw. pakt o nieagresji.

1955 - W Warszawie rozpoczął się V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów.

1980 - Strajki wybuchły w 177 zakładach pracy.

1989 - Zmarł Michael Harrington, amerykański politolog, socjalista, założyciel Democratic Socialists of America.

2006 - Kuba: Fidel Castro przekazał tymczasowo władzę swojemu bratu Raúlowi.


?
Lewica.pl na Facebooku