Wrocław: Pikieta pod stadionem budowanym na Euro 2012

[2011-12-08 23:52:33]

8 grudnia protestowali pracownicy kilku firm, które świadczą usługi jako podwykonawcy przy budowie stadionu na Euro 2010 we wrocławskim osiedlu Maślice i od miesięcy nie dostają pieniędzy. Manifestowali między innymi zatrudnieni w firmie Zbart. Na miejscu pikiety cały czas była też policja. Ponieważ pikietujący nie mieli oficjalnej zgody na manifestację, podzielili się na mniejsze grupy. Trzymali transparenty, m.in. z hasłami "Gdzie nasze pieniądze?" i "Strajk ostrzegawczy". Wystosowali apel do władz miasta w kwestii pomocy rozwiązania konfliktu. Jednak te, ustami szefa biura prasowego magistratu Paweł Czumy oświadczyły, że nie są stroną w sprawie. Budowlańcy oczekiwali też na reprezentantów wykonawcy i podwykonawcy, lecz bezskutecznie.

Piotr Rybak z firmy ANP Rybak, która od listopada pracuje przy montażu instalacji na stadionie i - podobnie jak inne - nie dostała pieniędzy od CEZ, opowiedział, jak wyglądało sterowanie oświetleniem podczas bokserskiej gali: Powinien być centralny system sterujący reflektorami. A byli nasi pracownicy wyposażeni w krótkofalówki. Na mój znak włączali i wyłączali światła.

Niemiecka firma Max Bögl - generalny wykonawca - wynajęła warszawską Imtech Polska do robót instalacyjnych. Ta z kolei zatrudniła CES, a ten - wiele małych firm. Ostatecznie pracownicy na dole tej hierarchii nie dostali pieniędzy. CES jest mi winny przeszło 900 tysięcy złotych - powiedział "Gazecie Wrocławskiej" Zbigniew Frysztak, właściciel i szef oławskiej firmy ZBART.

Rzecznik firmy Imtech Robert Nowak zapewnił, że jak tylko dowiedzieli się o kłopotach podwykonawców spółki CES, to wstrzymali jej wypłatę wynagrodzenia za prace. Rzecznik Maxa Bögla Jan Wawrzyniak oznajmił, że jego firma stroną w sprawie nie jest, bo za wszystko już zapłaciła. Rzeczniczka miejskiej spółki Wrocław 2012 Magdalena Malara odmówiła komentarza, twierdząc, że właściciel areny nie jest stroną w sporze.

Jarosław Klebaniuk


Fot. Krzysztof Wilma - www.tuwroclaw.com.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku