
Warszawa: Pogrzeb Jolanty Brzeskiej
[2012-01-03 20:44:28]
Około 150 osób wzięło udział w pogrzebie zamordowanej 1 marca 2011 roku Jolanty Brzeskiej - działaczki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.
Pogrzeb odbył się dopiero 3 stycznia, ponieważ wcześniej prokuratura nie chciała wydać zaświadczeń o wykonaniu wszystkich badań ciała.

O godzinie 11.00 członkowie rodziny zmarłej oraz działacze organizacji broniących praw lokatorów zebrali się przed budynkiem przy ul. Nabielaka 9, w którym mieszkała Brzeska.
Jej córka Magdalena Brzeska podziękowała wszystkim za przybycie.

Następnie zebrani przeszli w marszu milczenia przed kościół, w którym odbyła się msza żałobna.

Na jednym z pobliskich bilbordów zawisł transparent "Jolanta Brzeska 1947-2011. Zginęła walcząc o prawo do mieszkania. Walka trwa."
Pogrzeb odbył się na warszawskim cmentarzu południowym. W jego trakcie członkowie Kolektwu Syrena wypuścili w powietrze lampiony. Córka zmarłej ponownie podziękowała i powiedziała, że jej mama została pożegnana tak jakby tego chciała.
Jakub Grzegorczyk z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Lewicowej Alternatywy odczytał kondolencje przesłane rodzinie zmarłej przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów, Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza oraz Kolektyw Rozbrat.
Marek Jasiński z Komitetu Obrony Lokatorów zapowiedział, że jeśli do marca sprawa nie zostanie rozwiązana to organizacje lokatorskie będą demonstrować w rocznicę śmierci Brzeskiej.
Spalone ciało Jolanty Brzeskiej zostało znalezione w Lesie Kabackim 1 marca 2011 roku. Prokuratura przez dłuższy czas lansowała wersję samobójstwa. Przez dłuższy czas nie zostali przesłuchani ludzie, z którymi zmarła pozostawała w konflikcie - kamienicznik Marek Mossakowski oraz jego pełnomocnik Hubert Massalski ludzie zawodowo zajmujący się skupowaniem roszczeń do budynków w Warszawie, którzy "odzyskali" już w ramach reprywatyzacji kilkadziesiąt budynków.
– Postępowanie prowadzone jest w takim zakresie, aby ustalić czy Jolanta Brzeska dokonała samospalenia, czy do jej śmierci przyczyniły się osoby trzecie – powiedziała Monika Lewandowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
(fot. J.E.)
Piotr Ciszewski
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?