Warszawa: Chcą usunąć 4 Śpiących!
[2012-01-17 01:32:17]
![]() Odsłonięty w 1945 r. przed siedzibą ówczesnego rządu na pl. Wileńskim na Pradze monument miał w założeniach uczcić współpracę polskich i radzieckich żołnierzy. Jego kuriozalny projekt nie przyczynił się jednak do upamiętnienia krasnoarmistów, a raczej stał się przyczynkiem do żartów i punktem orientacyjnym współczesnej Warszawy. Pomnik przedstawia 3 Polaków w dynamicznej pozie, natomiast ich 4 towarzyszy z Armii Czerwonej stoi lekko pochylonych wokół jego cokołu. Od lat warszawiakom kojarzy się to ze snem albo zamroczeniem alkoholowym. Z tego względu w stolicy monument bardziej znany jest pod nazwą „Czterech Śpiących, Trzech Walczących”, w skrócie „4 Śpiących”. Właśnie to określenie od dawna funkcjonuje jako potoczne określenie pl. Wileńskiego, jednego z głównych węzłów przesiadkowych prawobrzeżnej Warszawy. Dopiero od niedawna jest ono wypierane ze względu na spopularyzowanie oficjalnej nazwy placu przez wybudowanie przy nim centrum handlowego Galeria Wileńska. Pomnik zdołał ocaleć po upadku poprzedniego ustroju, a zdemontowany został ostatecznie dopiero pod koniec ubiegłego roku… dla potrzeb wykopu budowy przyszłej stacji metra pod pl. Wileńskim. Zgodnie z umową zawartą z Federacją Rosyjską w 1994 r. powinien być konserwowany przez polskie władze. Teraz ma być odrestaurowany i przeniesiony w pobliskie, acz mniej wyeksponowane miejsce. Z tej okazji po raz kolejny zawiązano inicjatywę usunięcia go z Pragi na rzecz pomnika powstańców styczniowych, którzy nie zostali jeszcze w stolicy upamiętnieni własnym monumentem. Przeciwnikom 4 Śpiących udało się uzbierać do tej pory blisko 4 tys. podpisów poparcia dla swojej inicjatywy. Popierać, ale też sprzeciwiać się jej można tutaj. Fot. Wikimedia Commons |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?