MOP: Polska ogranicza wolność zrzeszania się w związkach zawodowych
[2012-04-05 12:36:16]
![]() Ich skarga dotyczyła statusu osób pracujących na zasadzie samozatrudnienia bądź umów cywilnoprawnych, które w myśl obecnych przepisów nie mogą należeć do związków. W ich obecnym brzmieniu prawo do zrzeszania się w organizacjach tego typu mają jedynie osoby zatrudnione na umowę o pracę. To duży problem w sytuacji, w której Polska jest krajem największego upowszechnienia niepewnych form zatrudnienia w całej UE. Zdaniem MOP obecne uregulowania muszą zostać zmienione. Powodem skargi „Solidarności” był fakt naruszenia przez Polskę ratyfikowanej przez nią konwencji nr 87 MOP „O wolności związkowej i ochronie praw związkowych” z 1948 r. Niezgodność naszego prawa z jej ustaleniami przejawia się w tym, że możliwość zrzeszania się w organizacjach związkowych mają wg niego jedynie „pracownicy”. Paradoksalnie termin ten dyskryminuje istotną część pracujących, albowiem jego określenie w kodeksie pracy nie odnosi się do tzw. umów śmieciowych. W efekcie istotna część zatrudnionych nie ma prawa do organizowania się. Z treścią raportu MOP, w którym ustosunkowuje się m.in. do skargi polskich związkowców można zapoznać się tutaj. Fot. Wikimedia Commons |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?