Warszawa: Wysoka frekwencja na pochodzie OPZZ i SLD

[2012-05-01 15:50:09]

W Warszawie odbyły się obchody Święta Pracy zorganizowane przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Według organizatorów w pochodzie wzięło udział 15 tysięcy osób. Zdaniem policji w pochodzie uczestniczyło 12 tysięcy osób. Głównymi hasłami był sprzeciw wobec podniesienia wieku emerytalnego, umów śmieciowych oraz bezrobocia.

Obchody rozpoczął wiec pod siedzibą OPZZ przy ulicy Kopernika. Jako pierwszy przemawiał przewodniczący OPZZ Jan Guz. Swoje wystąpienie rozpoczął od uczczenia minutą ciszy ponad 400 pracowników, którzy w 2011 roku zmarli w pracy. Następnie Guz skrytykował podniesienie wieku emerytalnego oraz domagał się likwidacji OFE.

Drugi w kolejności przemówił przewodniczący SLD Leszek Miller. Opowiedział się za wprowadzeniem 50-procentowej stawki PIT dla osób o najwyższych dochodach. Odniósł się także do konferencji organizowanej przez Janusza Palikota. W Sali Kongresowej kapitaliści rozmawiają o korekcie kapitalizmu - mówił Miller.

Jako trzecia przemawiał przewodnicząca Komisji Młodych OPZZ Dominika Buczek, która w swoim przemówieniu odniosła się do problemów młodego pokolenia pracowników. W podobnym tonie przemawiała także przewodnicząca Federacji Młodych Socjaldemokratów Paulina Piechna-Więckiewicz, która przemawiała jako ostatnia.

Następnie organizatorzy odczytali list jaki do uczestników obchodów Święta Pracy organizowanych przez OPZZ wystosowali Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Swoje pozdrowienia w formie pisemnej przekazali także brytyjscy związkowcy oraz ambasador Kuby w Polsce.

Następnie uczestnicy pochody przeszli Nowym Światem i ulicą Książęcą do parku przy ulicy Rozbrat, gdzie odbył się „Piknik Europejski”.

W pochodzie uczestniczyli członkowie SLD, OPZZ, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Polskiej Partii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej, Federacji Młodych Socjaldemokratów, Pracowniczej Demokracji, Polskiego Związku Działkowców. Obecni byli także przedstawiciele portalu „Władza Rad”.

Bartosz Machalica



Fot. Filip Puchalski

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku