Henryk Bereza nie żyje
[2012-06-21 18:07:42]
![]() Henryk Bereza urodził się w 1926 roku w Miedniewicach pod Skierniewicami. W czasie wojny był żołnierzem AK. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracował z pismami społeczno-kulturalnymi ruchu ludowego: "Wieś", "Orka", "Tygodnik Kulturalny". Zafascynowany nurtem chłopskim w literaturze polskiej, propagował twórczość m.in. Stanisława Piętaka, Henryka Worcella, Tadeusza Nowaka, Wiesława Myśliwskiego i Edwarda Redlińskiego. Od połowy lat sześćdziesiątych do końca osiemdziesiątych kierował w "Twórczości" działami, najpierw krytyki, a później prozy. Na łamach tego czasopisma ukazywał się jego sławny cykl "Czytane w maszynopisie". Wydał m.in.: "Sztuka czytania" (1966), "Prozaiczne początki" (1971), "Związki naturalne" (1972), "Taki układ" (1981), "Bieg rzeczy" (1982), "Sposób myślenia" (1989), "Pryncypia. O łasce literatury" (1993). Wystąpił z programem wyzwolenia prozy polskiej z XIX-wiecznej niewoli komentatorstwa i dyskursywności. Za ojców nowej prozy uznał Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Leopolda Buczkowskiego. Tego ostatniego cenił jednak najbardziej, nazywając go największym prozaikiem polskim w dwudziestym wieku. Bereza patronował postmodernistycznym eksperymentom literackim Ryszarda Schuberta, Tadeusza Siejaka, Marka Słyka, Donata Kirscha, Dariusza Bitnera i innych, których dokonania określił mianem rewolucji artystycznej w prozie. Do końca był przekonany, że pisarze ci zostaną docenieni wówczas, gdy w ocenach literackich przestaną obowiązywać kryteria polityczne. W latach 2005-2006 przewodniczył jury Nagrody Literackiej Nike, ale miał też wielu wrogów, którzy nie mogli mu zapomnieć, że w sposób krytyczny wypowiadał się o tzw. antydoktrynalnej (antykomunistycznej) literaturze polskiej z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. W "Pryncypiach" można przeczytać: Nie mam powodu formułować swojego osądu tej literatury w jej wszystkich przejawach, prawdopodobnie antydoktrynalna doktrynalność nie szkodzi nadmiernie publicystyce, piśmiennictwu naukowemu lub quasinaukowemu, na literaturę o charakterze artystycznym, na prozę, działa ona wręcz dewastacyjnie. Dyskurs doktrynalny zastąpić dyskursem antydoktrynalnym (bardzo często robią to ci sami ludzie), to tkwić po same uszy w tym, co się zwalcza. W sensie estetycznym i artystycznym takie ugrzęźniecie można nazwać antysocrealistycznym socrealizmem. Henryk Bereza znany był z nonkonformistycznych poglądów oraz odwagi i bezkompromisowości w ich głoszeniu. fot. Wikimedia Commons |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?