Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti
[2012-08-02 19:55:48]
![]() W 1996 roku w trakcie konferencji "Zagłada-Pamięć-Nadzieja", która odbyła się w Oświęcimiu z inicjatywy Stowarzyszenia Romów w Polsce, ogłoszono 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów. W 2011 Sejm uchwalił 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Zagłada Sinti i Romów jest ciągle, jak zwykłem to nazywać, „Zapomnianym Holokaustem". Media wydają się omijać ten temat. Zastanawiam się dlaczego tak jest. Czy liczą się liczby czy cierpienie poszczególnych osób? Pół miliona Sinti i Romów - mężczyzn, kobiet i dzieci - zamordowano, poddano Holokaustowi. Świat nie wyciągnął z tego żadnych albo prawie żadnych wniosków. Dlatego musimy ciągle przypominać prawdę o Holokauście. Nasze głosy muszą zostać usłyszane! - powiedział Zoni Weisz, świadek tamtych tragicznych wydarzeń. Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski mówił m.in. o trudnej sytuacji Romów w krajach Unii Europejskiej: Tkwimy w zaklętym kręgu zapóźnień edukacyjnych i ubóstwa. Nasza młodzież masowo kierowana jest do szkół specjalnych, co zamyka jej możliwości dalszej nauki, jak również zatrudnienia. Spotyka to dziesiątki, a może setki tysięcy dzieci romskich. Jednostkowe przypadki uogólniane są na cały naród. W sytuacjach nagonki ogarnia nas strach. Zdarzały się dramatyczne sytuacje, kiedy baliśmy się wychodzić z domów. Stygmatyzacja tworzy podłoże do aktów terroru, z którymi się spotykamy zwłaszcza w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Z tego miejsca, w tym dniu, apeluję do polityków i społeczeństw obywatelskich o przeciwdziałanie przejawom stygmatyzacji. Z kolei przewodniczący Centralnej Rady Sinti i Romów w Niemczech Romani Rose przestrzegł, że: Rasizm skierowany przeciw Romom zagraża demokracji i wartościom, które po zwycięstwie nad faszystowskimi Niemcami obowiązują w Europie. Na zdjęciu: Obóz koncentracyjny Auschwitz II-Birkenau fot. Wikimedia Commons |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?