DGP: Jak dorabiają sobie wyżsi urzędnicy państwowi

[2012-08-21 22:55:10]

"Dziennik Gazeta Prawna" przeprowadził sondę w ministerstwach i urzędach wojewódzkich. Wynika z niej, że wielu urzędników na wyższych stanowiskach dorabia sobie do pensji w spółkach Skarbu Państwa. Dyrektor generalny w ministerstwie zarabiał w ubiegłym roku średnio 20,8 tys. zł. Zasiadanie w radzie nadzorczej zwiększa miesięczny zarobek nawet do 40 tys. zł.

W radach nadzorczych zasiada 5 pracowników Ministerstwa Zdrowia, 12 Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 5 Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, 27 Ministerstwa Finansów, 30 Ministerstwa Skarbu Państwa, 20 Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, 6 Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Podobnie jest w Ministerstwie Obrony Narodowej. W większości są to osoby na wyższych stanowiskach. Również dyrektorzy z kancelarii premiera dorabiają sobie w spółkach Skarbu Państwa.

W Polsce nie istnieją przepisy prawne, które zabraniałyby urzędnikom państwowym zasiadania w radach nadzorczych. Jednak wielu ekspertów uważa to zjawisko za nieetyczne, a nawet za patologię. Zwłaszcza że uzyskanie lukratywnych posad często umożliwiały znajomości z politykami.

Tomasz Kłusek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku