Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy nie pozwalające pracownikom na odbieranie dni wolnych za święta przypadające w soboty są niekonstytucyjne.
Obowiązek oddawania pracownikom dni wolne za święta w soboty władze zniosły w roku 2011. Było to powiązane z wprowadzeniem nowego święta Trzech Króli w dniu 6 stycznia.
Skargę do TK wniosła NSZZ "Solidarność", argumentując, że obowiązujące prawo jest niezgodne z Kodeksem Pracy, a także łamie konstytucyjną zasadę równości wobec prawa. Zdaniem „Solidarności” dochodziło do różnicowania sytuacji prawną pracowników zatrudnionych u tego samego pracodawcy, często na tym samym stanowisku pracy, w granicach tych samych ustawowych maksymalnych norm czasu pracy oraz w ramach tego samego systemu czasu pracy, ale objętych różnymi harmonogramami czasu pracy.
Cieszę się, że sędziowie uznali nasze argumenty. To przestroga dla polityków, biorących się za ustalanie prawa, którego inni mają przestrzegać. Może następnym razem posłuchają tych, którzy się na tym znają. To dobry dzień dla pracowników- powiedział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.
1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.
1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.
1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.
1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.
1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).
2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.