
Katowice: Dyskusja o "Niezbędniku Historycznym Lewicy"
[2013-06-10 12:19:30]
Czy PRL zasługuje na pozytywną ocenę? Czy lewica powinna posiadać politykę historyczną? Takie pytania były przedmiotem zainteresowania uczestników spotkania Klubu Dyskusyjnego Spojrzenia w Katowicach. Spotkanie odbyło się 5 czerwca 2013 r. Dzięki pomocy Centrum im. Daszyńskiego w dyskusji wziął udział Piotr Szumlewicz, jeden z autorów „Niezbędnika historycznego lewicy”. „Niezbędnik” stał się też głównym przedmiotem sporów.
Szumlewicz stwierdził, że „Niezbędnik” nie ma zastępować opracowań historycznych. Jest tylko próbą zwrócenia uwagi na sprawy pomijane, wyraźnie przeinaczane w głównym nurcie dyskusji o historii PRL, historii lewicy w Polsce. Przyznał, że nawet w tak okrojonym objętościowo dziele pewne sprawy powinny zostać wspomniane. Jako przykład podał wydarzenia roku 1968. Stwierdził również, że dla lewicy polityka historyczna nie jest sprawą najważniejszą. Dla lewicy ważny jest dzień dzisiejszy i lepsza przyszłość.
W wypowiedziach dyskutantów obecne były następujące wątki: ocena „Niezbędnika”, ocena PRL, problem lewicowej polityki historycznej. Dyskutanci stwierdzali, że „Niezbędnik” spełnił już swoją rolę, ponieważ ujawnił, że Sojusz Lewicy Demokratycznej ma inny, niż ten dominujący w społecznym przekazie, pogląd na wiele spraw dotyczących historii. Jednocześnie zwracano uwagę na liczne niezręczności. Jako przykład podano nadmierne wyeksponowanie Józefa Piłsudskiego. Dyskutanci bardzo jednoznacznie podkreślali konieczność istnienia lewicowej polityki historycznej, która powinna być oparta na rzetelnej wiedzy historycznej.
Tomasz Czakon
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
17 maja:
1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.
1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.
1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.
1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.
1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.
1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.
2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.
2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.
2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.
2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).
2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.
?