Argentyna protestuje przeciwko brytyjskim manewrom na Falklandach
[2014-04-12 00:11:43]
Jak zakomunikował argentyński MSZ, wiceminister spraw zagranicznych Eduardo Zuain wezwał brytyjskiego ambasadora Johna Freemana, aby wręczyć mu "energiczną notę protestacyjną przeciwko nowej wojennej demonstracji w strefie pokoju, jaką jest południowy Atlantyk". Zwraca w niej uwagę na fakt, że manewry zostaną przeprowadzone z udziałem broni rakietowej, w którą jest wyposażona brytyjska obrona powietrzna archipelagu; ma ona sześć ruchomych baterii pocisków rakietowych Rapier, które "brytyjskie siły zbrojne wykorzystywały na różnych teatrach działań wojennych". Rząd argentyńskiej prezydentki Cristiny Fernandez oskarżył również Wielką Brytanię o "zlekceważenie rezolucji Narodów Zjednoczonych, które wzywały obie strony do wznowienia negocjacji dotyczących suwerenności archipelagu Malwinów". Argentyna domaga się przywrócenia jej suwerennych praw do archipelagu, który od 1833 roku pozostaje w rękach Brytyjczyków. Londyn odmawia podjęcia rozmów w tej sprawie i podkreśla, że decyzja należy do samych mieszkańców Falklandów. W referendum przeprowadzonym w 2013 roku, które nie uzyskało międzynarodowej aprobaty, opowiedzieli się oni za pozostawieniem archipelagu pod panowaniem korony brytyjskiej. Archipelag składa się z dwóch dużych wysp i ok. 200 mniejszych o łącznej powierzchni ok. 12 000 km kwadratowych, a jego ludność wynosi ok. 3 400 osób. Od wybrzeża argentyńskiej Patagonii wyspy dzielą 464 kilometry, a od Londynu - 15 000 km. W kwietniu 1982 roku argentyńskie wojska desantowe lądowały na wyspach, co wywołało wojnę z Wielką Brytanią. Argentyńczycy ponieśli klęskę w walkach z brytyjskim korpusem ekspedycyjnym i zostali zmuszeni w czerwcu 1982 roku do poddania się. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?