WZZ "Sierpień 80": Podsumowanie kampanii na rzecz bezpłatnej komunikacji
[2014-11-05 12:11:40]
Związkowcy z "Sierpnia 80" organizują w środę 5 listopada akcję podsumowującą swoją kampanię. Odbędzie się ona o godzinie 13.00 na Rynku w Katowicach. Organizatorzy kampanii mówią o sukcesie. Rozpropagowana przez nich idea bezpłatnej komunikacji miejskiej sprawdza się kolejnych miastach, a także stała się jednym z głównych wątków samorządowej kampanii wyborczej. - Jak się okazuje, po zniesieniu biletów w Żorach, koszty utrzymania tamtejszej komunikacji miejskiej nie tylko nie wzrosły, ale wręcz spadły. Natomiast ilość pasażerów korzystających z autobusów wzrosła 4-5 razy. Poprawia się też stan powietrza i zmniejsza hałas - stwierdza Patryk Kosela. - Tym, którzy dalej twierdzą, że bezpłatna komunikacja miejska jest nierealna, mogę tylko odpowiedzieć, że kiedyś latanie dla wielu też było niewyobrażalne - dodaje rzecznik prasowy WZZ "Sierpień 80". Istnieje obecnie kilka modeli nieodpłatnej dla mieszkańców komunikacji autobusowej, jak: dla wszystkich lub tylko dla kierowców czy dla zameldowanych mieszkańców. Niektóre gminy zaczynają od zwolnienia z opłat biletowych bezrobotnych, niepełnosprawnych, albo uczących się. Jeszcze w innych, jak w Gostyniu (woj. wielkopolskie) darmowa komunikacja miejska w 2014 roku jest elementem budżetu obywatelskiego. Łukasz Ługowski, koordynator kampanii przyznaje, że pytania o źródła finansowania darmowych rozwiązań komunikacyjnych powtarzane są niczym mantra. - Trzeba jasno powiedzieć, że pełne finansowanie komunikacji miejskiej nie odbywa się ze sprzedaży biletów. To mit! - stwierdza. - Bilety pokrywają ok. 20-40% budżetów przewoźników. Kolejne podwyżki ich cen powodują coraz większy spadek wpływów - dodaje. Kolejne argumenty "za" tym innowacyjnym rozwiązaniem to według organizatorów kampanii: zmniejszenie liczby samochodów prywatnych, co wpłynie na zmniejszenie liczby korków. To ma z kolei przyczynić się do zwiększenia przepustowości i podniesienia komfortu jazdy dla tych, którzy muszą jednak wsiąść za swoje kółko. - Jezdnie są w o wiele lepszym stanie, więc nie trzeba ich co chwila naprawiać, a to wielce kosztowne. Powietrze jest czystsze. Dla mieszkańców oznacza to z kolei zwiększenie mobilności, zwłaszcza dla młodzieży uczącej się, osób pracujących, poszukujących zatrudnienie oraz tych o niskich dochodach. Mowa tu o podreperowaniu domowych budżetów i o zastopowaniu wykluczania najbiedniejszych - wymienia dalej Ługowski. Z kolei w czwartek 6 listopada w Żorach na terenie Miasteczka Westernowego "Twinpigs" odbędzie się międzynarodowa konferencja dotycząca właśnie darmowego transportu publicznego. Prelekcje wygłoszą przedstawiciele miast, w których obowiązuje bezpłatna komunikacja miejska m.in. z Chin, Estonii, Ząbek, Gostynia czy Żor. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?