Sejm uchwalił ustawę przygotowaną przez PiS
[2015-03-21 00:01:08]
Sprawozdawca ustawy poseł Sławomir Piechota z PO powiedział, że ustawa powstała w odpowiedzi na ujawnione kilka lat temu problemy byłych opozycjonistów, którzy mimo różnych odszkodowań czy rekompensat, które wcześniej otrzymali, nadal nie radzą sobie w życiu. Dodał, że skutki ciągłego ukrywania się, zmieniania nazwiska, miejsc zamieszkania spowodowały taką dewastację w ich życiu, że w wolnej Polsce zupełnie nie mogą się oni odnaleźć, a są zbyt honorowi, by zwyczajnie pójść do pomocy społecznej. Wincenty Elsner z SLD wyjaśnił, że jego klub głosował przeciw ustawie, bo jest ona niesprawiedliwa wobec 1,5 miliona Polaków, którzy stracili na transformacji ustrojowej, a dzielenie biednych ludzi na tych, którzy są zasłużonymi biedakami, bo kiedyś roznosili ulotki i na tych, którym nie należy się pomoc, bo w PRL-u najzwyczajniej uczciwie pracowali, jest dzieleniem dzisiejszej biedy. Poseł zapewnił, że SLD jest za tym, by pomagać wszystkim, zarówno tym, którzy wówczas byli aktywnymi działaczami i jak i tym, którzy wówczas pracowali i normalnie żyli. Ustawa reguluje zasady udzielania wsparcia finansowego osobom zaangażowanym w działalność antykomunistyczną w latach 1956 - 1989. Wprowadza definicję, z której wynika, że działaczem opozycji antykomunistycznej jest osoba, która „do 4 czerwca 1989 roku łącznie przez co najmniej 12 miesięcy prowadziła w ramach struktur zorganizowanych lub we współpracy z nimi, zagrożoną odpowiedzialnością karną, działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce”. Osobie, która uzyska status działacza, będzie, na jej wniosek, przysługiwała jednorazowa pomoc oraz świadczenie pieniężne w wysokości 400 złotych miesięcznie. Będzie ono przyznane osobom spełniającym kryteria dochodowe zapisane w ustawie przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Świadczenie pieniężne będzie przyznawane przez 12 miesięcy, ale w przypadku osób, które ukończyły 67 lat będzie mogło zostać przyznane na okres do 60 miesięcy, a „w szczególnie uzasadnionych przypadkach” - bezterminowo. Ustawa powstała na podstawie projektu senackiego i projektu przygotowanego przez PiS. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?