Kraków: Dobre otwarcie Budżetu Obywatelskiego

[2015-04-08 23:27:07]

Ciekawie zapowiada się tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Wpłynęło wiele wniosków, a sporo z nich ma bardzo interesujący charakter.

Liczba projektów zgłoszonych przez mieszkańców Krakowa do Budżetu Obywatelskiego 2015 podobna jest do zeszłorocznej edycji programu. Na poziomie całego miasta jest to 167 wniosków (w 2014 - 157), a w dzielnicach 444 (w 2014 - 499). Liczby jeszcze mogą być większe, zaprezentowano bowiem stan na 8 kwietnia z godziny 12.00, a część wniosków może jeszcze dotrzeć pocztą.

Nie sprawdziły się więc obawy urzędników oraz opinie krytyków, że tegoroczny budżet obywatelski w Krakowie "nie wypali". Wydaje się wręcz, że można mówić o znacznym postępie - Magistrat już wcześniej informował, że wniosków wprawdzie wpływa mniej, ale są lepiej przygotowane merytorycznie.

W ogólnej puli znacznie mniejszy odsetek stanowią pomysły w rodzaju "naprawy dziury w drodze" czy standardowe "nasady zieleni". Nie widać też większej liczby projektów zamierzonych jako skok na miejską kasę w celu załatwienia zleceń czy celowo skonstruowanych w sposób ograniczające szansę innych. Porównywalnie dużo jest wniosków złożonych przez instytucje i placówki miejskie, np. budowy boisk czy doposażenia bibliotek, na ogół mają one jednak bardziej otwarty charakter niż część zeszłorocznych.

Wśród zadań ogólnomiejskich znalazły się m.in.: SMOG – STOP (informacja dla mieszkańców o poziomie zanieczyszczenia powietrza), pitniki krakowskie (przywrócenie tradycyjnych wodopojów) czy wykup gruntów pod parki miejskie. Niewątpliwie konfrontacyjny wobec włodarzy Magistratu charakter ma ostatni na liście pomysł, czyli "Rewitalizacja Placu Wszystkich Świętych poprzez utworzenie terenów zielonych, placu zabaw oraz miejsc postojowych dla niepełnosprawnych i likwidację parkingu dla urzędników".

W dzielnicach zaproponowano m.in. utworzenie bezpłatnych punktów porad prawnych dla lokatorów, ograniczanie ruchu samochodowego, monitoring chaosu reklamowego czy działania na rzecz zmniejszenia ilości zaśmiecających miasto ulotek.

W zeszłym roku na budżet obywatelski zarezerwowano blisko 4,5 mln, a w głosowaniu wybrano do realizacji 68 projektów, m.in. zainstalowanie sekundników na 6 skrzyżowaniach, likwidację "bazgrołów" oraz stworzenie stref z darmowym miejskim internetem. W tym roku miasto na zadania ogólnomiejskie przeznaczyło 10 mln zł, a na zadania dzielnicowe ponad 4 mln zł.

Do końca maja złożone propozycje podlegać będą ocenie formalno-prawnej. Te, które pomyślnie przebrną przez to sito, zostaną przedłożone pod głosowanie krakowian w dniach 20-28 czerwca.


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku