Rządowego wsparcia dla Nowej Huty domagali się uczestnicy wiecu, który odbył się w czwartek pod budynkiem administracyjnym kombinatu. Na wezwanie organizacji związkowych przybyło ok. 2 tysiące osób.
Wiec był protestem przeciw planom wygaszenia wielkiego pieca. Właściciel koncernu ArcelorMittal oczekuje państwowej pomocy w niezbędnym remoncie. Wspierają go w tym działające w zakładzie związki zawodowe.
Przemawiający wzywali rząd do aktywnej polityki mającej na celu ratowanie miejsc pracy. Zapowiedziano także, że w wypadku braku satysfakcjonujących odpowiedzi ze strony państwa i pracodawcy do końca kwietnia, zostanie ogłoszone pogotowie strajkowe. Nie wykluczono bardziej bojowych metod protestu, przywołując jako wzór strajki górnicze z początku roku.
W przemówieniach zwrócono również uwagę na brak podwyżek płac i zatrudnianie nowych pracowników przez agencje pracy.
W zwołanej przez organizacje związkowe demonstracji poza hutnikami i mieszkańcami Nowej Huty wzięły także udział delegacje z kilku małopolskich zakładów oraz z Huty Katowice. Obecni na miejscu byli również działacze Alternatywy Socjalistycznej. -Rozdawaliśmy ulotki propagujące postulat nacjonalizacji hutnictwa pod kontrolą robotniczą - powiedział lewica.pl Kacper Pluta z AS.
Wiec w Nowej Hucie / fot. Alternatywa Socjalistyczna
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.