Warszawa: Lewica buduje wspólne fundamenty

[2015-06-20 21:15:14]

W najbliższy poniedziałek, 22 czerwca, w Warszawie odbędzie się spotkanie zespołu, którym tymczasowo przewodzi Barbara Nowacka. Celem zespołu jest stworzenie fundamentów wspólnego programu środowisk lewicowych które, być może, otworzą możliwość wystawienia koalicyjnego, pozbawionego szyldów partyjnych, komitetu wyborczego w wyborach parlamentarnych.

Zadania tego ma dokonać kilkunastoosobowy zespół, w skład którego wejdą m.in. wiceprzewodnicząca SLD Paulina Piechna-Więckiewicz, członkini zarządu Zielonych Agnieszka Grzybek czy przewodniczący Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz. W zespole znajdą się także przedstawiciele innych stowarzyszeń i organizacji lewicowych. Na czele przedsięwzięcia stanie Barbara Nowacka z Twojego Ruchu, która liczy, że inicjatywa pozwoli na uzyskanie „5, 7 czy 10 punktów wspólnych” dla całej lewej strony sceny politycznej. Do nowego zadania polityczka została wybrana podczas zorganizowanego przez OPZZ spotkania organizacji i partii lewicowych, które odbyło się w ubiegłą środę.

Podczas spotkania 17 czerwca jego uczestnicy przyznawali, że droga do wystawienia wspólnej listy w jesiennych wyborach jest daleka i dlatego w pierwszej kolejności chcą się skupić na znalezieniu założeń programowych łączących wszystkie zainteresowane organizacje. Jak mówi Barbara Nowacka, wszyscy członkowie zespołu szanują swoją odrębność i nie mają zamiaru formalnie się wiązać ani tworzyć kolejnej, niepotrzebnej wyborcom, partii. Osobami, które najmocniej opowiadają się za pomysłem wspólnej listy i odrzuceniem partyjnych szyldów są Krzysztof Gawkowski i Paulina Piechna-Więckiewicz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Na środowym spotkaniu zabrakło Andrzeja Rozenka i Grzegorza Napieralskiego, którzy w przyszłym tygodniu ruszają z własną inicjatywą polityczną. Obaj, jak twierdzą, mają już dość kolejnej desperackiej próby jednoczenia lewicy tym bardziej, że uczestniczyć w niej będą Leszek Miller i Janusz Palikot - politycy, których zgodnie uważają za „głównych szkodników polskiej lewicy”.

Choć zarówno Nowacka, jak i przedstawiciele Federacji Młodych Socjaldemokratów czyli młodzieżówki SLD chcieliby, aby Rozenek i Napieralski zasiedli do „okrągłego stołu lewicy”, są też osoby które nie ubolewają nad faktem, iż nie pojawili się oni na spotkaniu. Uważają, że nie warto promować osób, które się buntują i odchodzą, także wtedy gdy lewica chce się jednoczyć.

Wiele wskazuje więc na to, że na zadane przez Nowacką pytanie o to czy możliwe jest znalezienie wspólnego programu i czy politycy są w stanie odrzucić szyldy, animozje i partyjniactwo by wystawić w wyborach wspólną, lewicową reprezentację, nie ma jednoznacznej i zgodnej odpowiedzi.

Paula Radwanowicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku