Niemcy: Pochód Miłości zamiast Love Parade

[2015-07-26 09:30:09]

Pięć lat po tragicznym wypadku podczas festiwalu techno Love Parade w Duisburgu, w którym zginęło 21 osób, ulicami Berlina przeszedł w sobotę Pochód Miłości (Zug der Liebe). Organizatorzy podkreślali, że akcja miała przesłanie polityczne oraz że nie chcą kontynuować tradycji Love Parade - święta muzyki techno, w którym w okresie świetności uczestniczyło 1,5 mln osób.

Uczestnicy zwołali się za pomocą Facebooka. Pochód ze swoimi 14 platformami, na których rozwieszono transparenty z napisami: "Tolerancja zamiast ignorancji", "Miłość bez granic" i apelami o solidarność z uchodźcami, wyruszył ze wschodniej części miasta.

W marszu wzięły udział organizacje pracujące z trudną młodzieżą i wspomagające ludzi biednych i bezdomnych. Organizatorzy spodziewali się 15 tys. uczestników. Według policji w pochodzie uczestniczyło ok. 10 tys. osób. Licząca 10 km trasa przebiega przez południowo-wschodnią cześć stolicy Niemiec.

Uczestnicy protestowali też przeciw porozumieniom o wolnym handlu między Unią Europejską a USA.

Rzecznik organizatorów Jens Schwan powiedział, że Pochód Miłości ma zwrócić uwagę opinii publicznej na problemy polityczne i socjalne, z jakimi borykają się Niemcy. Dodał, że zarzuty, iż jest to wydarzenie podłączone się do tradycji Love Parade, są absurdalne. Po tragedii w Duisburgu nie ma powrotu do Love Parade, a w dodatku nie ma już muzyki techno - dodał.

Podczas paniki, która 24 lipca 2010 roku wybuchła wśród uczestników Love Parade w Duisburgu, zginęło 21 osób, a ponad 500 odniosło obrażenia. Odpowiedzialni za zaniedbania do dziś nie zostali ukarani. Prokuratura zarzuca pracownikom władz miasta oraz organizatorom błędy w procesie planowania, wydawania zezwoleń oraz nadzoru nad imprezą masową.

Znane na całym świecie – nie tylko muzyki techno – festiwale Love Parade odbywały się od 1989 r., początkowo w Berlinie, a od 2007 r. w Zagłębiu Ruhry. Za każdym razem uczestniczyło w nich ponad milion osób. Po tragedii w 2010 roku zaprzestano ich organizacji.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku