Razem: Niech Polska okaże solidarność z uchodźcami
[2015-09-05 14:44:24]
![]() Korzystaliśmy i korzystamy z zagranicznej pomocy finansowej oraz wsparcia i gościnności wielu krajów na świecie. Czas na naszą solidarność. Obowiązek pomocy najbardziej potrzebującym, w tym zwłaszcza uchodźcom z terenów dotkniętych katastrofami naturalnymi, militarnymi i politycznymi, powinniśmy spełniać za granicą, podobnie jak w kraju. Nasze państwo musi wziąć odpowiedzialność za uchodźców i nie pozostawiać tych zadań wyłącznie inicjatywom prywatnym. Pomoc powinna być uzależniona od potrzeb uchodźców i naszych możliwości - stanowczo sprzeciwiamy się dyskryminującej selekcji na podstawie wyznania czy przynależności etnicznej - czytamy w stanowisku. Partia Razem nawiązała w ten sposób do pojawiających się wyjątkowo często w dyskursie publicznym wezwań do przyjęcia na terytorium Polski tylko ograniczonej liczby uchodźców wyznania chrześcijańskiego, bądź w ogóle zrezygnowania z udzielania takiej pomocy, a ograniczenia się tylko do działań skierowanych wobec imigrantów z Ukrainy oraz repatriantów. Partia Razem nazywa postawę przyjmowaną przez polskich decydentów polityką zamkniętych drzwi, zabarwioną rasizmem i uprzedzeniami. Partia Razem postuluje weryfikację dotychczas prowadzonej polityki międzynarodowej, rozwinięcie współpracy gospodarczej z krajami Południa na uczciwych zasadach oraz rozwijanie pomocy humanitarnej dla państw doświadczających rozmaitych problemów zmuszających ich obywateli i obywatelki do uchodźstwa. Jednocześnie kategorycznie krytykuje pomysły uszczelniania granic i intensyfikowania działań policyjnych. Od polskich władz lewicowe ugrupowanie domaga się opracowania długofalowej polityki migracyjnej, programów integracji społecznej migrantów oraz przeciwdziałania rasizmowi. Zdaniem Partii Razem, Polska zobowiązana jest do uczestniczenia w pomocy uchodźcom ze względu na pomoc, jaką Polacy i Polki wielokrotnie w historii otrzymywali w innych państwach, a także ze względu na tradycję polskiej gościnności, o której należy w tej chwili przypomnieć. Tymczasem w głównym nurcie polskiej polityki padają wciąż zapewnienia o jedynie symbolicznym uczestnictwie Polski w pomocy uchodźcom. Premierka Ewa Kopacz powtórzyła w ostatnich dniach deklarację o możliwości przyjęcia na terytorium Polski jedynie dwóch tysięcy osób w ciągu dwóch lat, tłumacząc to rzekomo zwiększonymi obciążeniami dla naszego kraju wynikającymi z faktu, że stanowimy wschodnią granicę Unii Europejskiej. Kandydatka na szefową rządu największej partii opozycyjnej Beata Szydło straszyła z kolei opinię publiczną ryzykiem napływu do Polski większej liczby uchodźców wyznań islamskich. Jednocześnie pojawiają się w dyskursie coraz liczniejsze krytyki polityki władz polskich i postaw głównych partii politycznych. W ostatnich dniach działania rządu skrytykowali m.in. Obywatele Kultury oraz dziennikarze Jacek Żakowski (Polityka, TOK FM), Edwin Bendyk (Polityka) czy Maciej Wierzyński (TVN Biznes i Świat). |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.
?