Sąd apelacyjny oddala wniosek Portów Lotniczych o zabezpieczenie pozwu

[2019-09-20 00:58:34]

W dniu 19 września 2019 r. w Warszawie sąd apelacyjny na posiedzeniu niejawnym postanowił oddalić wniosek Państwowych Portów Lotniczych o zabezpieczenie pozwu w postaci zablokowania wywiadu, w którym Piotr Szumlewicz krytykował łamanie praw pracowniczych w firmie. W ten sposób sąd apelacyjny zmienił decyzję sądu okręgowego, który przychylił się do woli powoda.

Wniosek o zabezpieczenie pozwu był częścią procesu o ochronę dóbr osobistych firmy, który PPL wytoczył przeciwko Piotrowi Szumlewiczowi oraz wydawcom i dziennikarzom portalu strajk.eu. Przedmiotem pozwu jest wywiad opublikowany w grudniu ubiegłego roku: https://strajk.eu/pracownicy-jak-woda-w-akwarium-rozmowa.

PPL w ramach zadośćuczynienia domaga się 20 tys. zł na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Na Paluchu” oraz przeprosin przez pięć dni z rzędu w pięciu ogólnopolskich dziennikach na pierwszej stronie. Firma chce też, aby przeprosiny widniały przez dwa tygodnie na portalach pięciu dzienników. W ramach zabezpieczenia pozwu firma chciała też usunięcia z sieci spornego materiału.

Jak pisze sąd w swojej decyzji: „Tekst powstał celem poinformowania społeczeństwa o postulatach związkowych i podjętych przez związki działaniach a także o stanowisku związkowca Piotra Szumlewicza w związku z problemami, jakie mają pracownicy powoda. Niewątpliwie społeczeństwo powinno być informowane o działalności państwowych spółek, w tym Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.
(…)
W interesie publicznym leży niewątpliwie, aby prasa miała możliwość publikacji materiałów, zawierających informacje i opinie na temat przedsiębiorstw państwowych i spraw, budzących zainteresowanie ogółu obywateli. Sąd Apelacyjny nie podziela stanowiska Sądu I instancji, że nie istnieje w zadanym stanie faktycznym żaden ważny interes publiczny, uzasadniający oddalenie wniosku o zabezpieczenie poprzez zakazanie publikacji. Chybione jest twierdzenie, że kwestia stosunków powoda jako państwowego pracodawcy z osobami zatrudnionymi przez niego oraz z organizacjami związkowymi nie stanowi przedmiotu publicznej działalności. Nie ulega wątpliwości, że spory związków zawodowych i państwowych przedsiębiorstw, dotowanych ze Skarbu Państwa, powinny być jawne i publiczne.
(…)
W sprawie niniejszej interes publiczny, uzasadniający oddalenie wniosku o zabezpieczenie istnieje i przejawia się w tym, że wywiad dotyczy sytuacji związku zawodowego u największego polskiego pracodawcy w branży lotniczej i pozalotniczej. Wszystkie relacje w tego typu przedsiębiorstwach na linii pracodawca, pracownik, organizacja związkowa wymagają dla transparentności działań i kontroli społecznej, relacjonowania zarówno sporów, jak i porozumień pomiędzy państwową spółką a pracownikami”.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku