Związkowa Alternatywa wygrywa z ZUS-em w sprawie spotów referendalnych

[2023-10-09 21:31:22]

Sąd Apelacyjny w Warszawie przychylił się do decyzji Sądu I Instancji i oddalił zażalenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeciwko Związkowi Zawodowemu Związkowa Alternatywa.

W sprawie chodziło o użycie przez związkowców w spotach radiowych w kampanii referendalnej sformułowania "prezeska ZUS, Gertruda Uścińska odmawia prawa do legalnego strajku". W skardze do Sądu I Instancji prezes ZUS chciała wykorzystać szybki tryb skargi referendalnej i uzyskać sądowy wyrok oznaczający prewencyjny zakaz akcji strajkowej. {odczas rozprawy sądowej prawnicy ZUS-u chcieli rozszerzyć swój pozew przeciwko związkowi i wnioskowali o to, by Związkowa Alternatywa została zobligowana do przeprosin emitowanych w Polskim Radiu.

W swoim orzeczeniu Sąd I Instancji uznał, że niewątpliwie ZUS odmówił prawa do strajku, natomiast kwestia jego ewentualnej legalności powinna być przedmiotem odrębnego postępowania. W zażaleniu ZUS nieoczekiwanie radykalnie zmienił sposób argumentację, twierdząc, że prezes ZUS wcale nie odmawia prawa do legalnego strajku i wcale nie zakazuje prowadzenia referendum strajkowego.

W uzasadnieniu decyzji o oddaleniu zażalenia Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję Sądu I Instancji, pisząc, że "Zażalenie jest niezasadne. Sąd Apelacyjny podziela ustalenia faktyczne dokonane przez Sąd Okręgowy przyjmując je za własne. Trafnie też Sąd Okręgowy ocenił rozpoznawany protest referendalny, jako niezasadny".

Sąd dodał jednocześnie, że (Uczestnik to Związkowa Alternatywa) "Uczestnik wykazał dowodowo, że pracodawca starał się przeciwdziałać przeprowadzeniu referendum strajkowemu, m.in. kierując do pracowników drogą mailową pisma informujące, że referendum strajkowe jest nielegalne. Pracodawca w mailu skierowanym do pracowników z dnia 15 września 2023 r. podnosił, że jeżeli nie zaistniał spór zbiorowy, to nie może być prowadzone referendum strajkowe. Z kolei w mailu z dnia 19 września 2023 r. wskazywał, że uznaje referendum strajkowe za nielegalne, zaś udział w nim bezprzedmiotowy".

Wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny i nie przysługuje od niego odwołanie.

Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa jest podmiotem uprawnionym do darmowego czasu antenowego w publicznym radiu i telewizji. W swoich spotach związkowcy krytykują referendum zarządzone przez rząd i przedstawiają swoje postulaty dotyczące rynku pracy i polityki społecznej.

Piotr Szumlewicz



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku