Ukraina: Impas w rozmowach koalicyjnych

[2006-05-08 13:39:13]

Negocjacje w sprawie powołania nowego rządu ukraińskiego utknęły w martwym punkcie. Od czasu podpisania w kwietniu przez Blok Julii Tymoszenko, Blok Ludowy "Nasza Ukraina" i Socjalistyczną Partię Ukrainy deklaracji o współpracy, nie ustalono żadnych konkretów.

Impas w rozmowach koalicyjnych przyszedł po tym, jak jedno z ugrupowań tworzących "Naszą Ukrainę" - partia Sojusz Ludowy - nie zgodziła się, aby to Julia Tymoszenko była kandydatką "pomarańczowej" koalcji na premiera. Niedługo po tym wydarzeniu Tymoszenko ogłosiła w mediach, że utworzenie koalicji stoi pod znakiem zapytania, bowiem "Nasza Ukraina" rozmawia równolegle z Partią Regionów Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Jeszcze na początku maja media obiegła wiadomość, że premierem nowego rządu - utworzonego przez Partię Regionów Ukrainy i "Naszą Ukrainę" - miałby zostać Siegiej Taratuta, oligarcha z Doniecka (bastionu Janukowycza), ale popierający "pomarańczowych".

Innym pomysłem było powołanie tzw. "wielkiej koalicji" z udziałem 4 z 5 ugrupowań parlamentarnych. Według tego wariantu w opozycji pozostaliby tylko komuniści.

Z liderami parlamentarnych ugrupowań politycznych spotkał się niedawno prezydent Wiktor Juszczenko. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy oprócz lidera Komunistycznej Partii Ukrainy Petro Symonenki, który ze względu na spóźniającego się na spotkanie Juszczenki, opuścił siedzibę prezydenta, twierdząc, że "ma lepsze rzeczy do roboty niż siedzenie w recepcji prezydenckiego biura".

Prezydent Juszczenko zadeklarował, że liczy na to, iż nowy rząd powstanie najpóźniej w czerwcu.

Bartłomiej Kacper Przybylski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku