Kolejna alternatywa na lewicy?

[2006-05-16 20:50:52]

W kręgach lewicy pozaparlamentarnej trwają starania o zbudowanie porozumienia wyborczego, które miałoby jednoznacznie lewicowy charakter. Z inicjatywą po raz kolejny wyszedł Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. E. Gierka. Projekt miałby stanowić alternatywę dla Centrolewu.

Kilka dni temu powstał dokument nazwany Deklaracją programową Lewicy. Opracowany przez ROG, prezentowany jest obecnie głównie organizacjom, które dotychczas uczestniczyły w pracach w ramach Porozumienia Programowego Lewicy. Porozumienie wypracowało program pt. Walka z biedą.

Deklaracja programowa rozpoczyna się silnym akcentem: Sojusz Lewicy Demokratycznej po zawarciu porozumienia programowego z Socjaldemokracją RP i Partią Demokratyczną jednoznacznie zorientował się w kierunku centrum i prawej strony sceny politycznej. Stanowi to dla sygnatariuszy niniejszej deklaracji sygnał do połączenia sił i jednoznacznego określenia swego lewicowego programu.

Istotę programu ma stanowić przede wszystkim obrona ludzi pracy: (...) współczesny polski kapitalizm jest jeszcze gorszy, niż ten, który funkcjonował w drugiej połowie poprzedniego stulecia – czytamy. Dalej jest mowa, że sygnatariusze chcą realizować ideę społecznej gospodarki rynkowej, żądają zapewnienia Polakom podstawowych praw człowieka. Chcą silnego państwa, które będzie w stanie zapewnić porządek prawny, bezpieczeństwo ludziom, a gospodarce wysoką dynamikę rozwoju. Państwo musi ponieść pełną odpowiedzialność za rozwój społeczny kraju, zapobiec ubóstwu i bezdomności, zapewnić ochronę zdrowia, zwalczyć korupcję i sobiepaństwo biurokratów – podkreślono.

Wyraźnie zaznaczono postulat pogłębienia udziału Polski w procesie integracji z Unią Europejską.

Nie wiadomo jeszcze jak wiele organizacji podpisze się pod deklaracją. W ostatnim spotkaniu zorganizowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Federację Związków Zawodowych "Metalowcy" uczestniczyli przedstawiciele między innymi: Demokratycznej Partii Lewicy, Polskiej Partii Pracy, Ruchu Odrodzenia Gospodarczego, RACJI Polskiej Lewicy, Unii Pracy, Młodych Socjalistów, Polskiej Partii Socjalistycznej, Krajowej Partii Emerytów i Rencistów. Obecna była również szeroka reprezentacja związków zawodowych: Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, WZZ "Sierpień`80" i ZZ Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego.

Uczestnicy spotkania nie wykluczali wspólnego startu w wyborach. Komitet miałby być jednoznacznie lewicową alternatywą wobec skrętu SLD i SdPl w kierunku prawicy – jak zaznaczono w deklaracji.

Nie wiadomo jeszcze jak zachowa się OPZZ w kontekście współpracy SLD i SdPl z liberalną ekonomicznie Partią Demokratyczną. W najbliższy weekend odbędzie się VI Kongres organizacji.

W wielu województwach i gminach zawarto już samorządowe porozumienia organizacji lewicowych, jednak w niewielu przypadkach dołączyła się Partia Demokratyczna. Z nieoficjalnych informacji wynika, że również lokalnie w SLD i SdPl jest wiele wątpliwości co do współpracy z Demokratami.

Robert Milewski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku