Od poniedziałku w żadnym z białoruskich kin nie da się obejrzeć "Kodu da Vinci". Film Rona Howarda, który powstał na podstawie bestsellera Dana Browna, został po protestach wiernych prawosławnych i katolickich wycofany z kin.
Zdaniem Wasilija Koktysza - szefa państwowej firmy dystrybucyjnej - kino powinno jednoczyć, a nie powodować konfrontację w społeczeństwie. Koktysz uważa, że w obliczu głodówki, którą podjęła część duchownych sprzeciwiających się emisji filmu, lepiej było znaleźć rozsądne rozwiązanie z sytuacji.
Książkę i film potępiły zarówno Kościół katolicki na Białorusi jak też i tamtejsza Cerkiew prawosławna. Nie wystąpiły jednak z oficjalnym żądaniem zakazu rozpowszechniania. Cerkiew, pomimo świeckiego charakteru państwa, odgrywa znaczną rolę w kształtowaniu polityki państwa.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.
1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.
1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.
1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.
1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.
2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.