Mieszkańcy kilku miast w Polsce nie będą mogli obejrzeć głośnego filmu "Kod da Vinci". Dotyczy to miast, w których istnieje tylko jedno, podlegające jednocześnie magistratowi kino.
Jednym z takich miast jest Świdnik, gdzie projekcji filmu zakazał burmistrz Waldemar Jackson. Wielu opozycyjnych radnych uważa, że przyczyną decyzji burmistrza są jego związki z katolicką organizacją Opus Dei. Zresztą sam zainteresowany nie ukrywa swoich sympatii.
Bliska jest mi nauka głosząca, że droga do świętości prowadzi przez pracę zawodową i wypełnianie codziennych obowiązków chrześcijanina. Dużym szacunkiem obdarzam kult aniołów - szczególnie aniołów stróżów - pisze burmistrz na swojej stronie internetowej.
Filmu nie obejrzą także kinomanii w Dobrym Mieście na Warmii oraz mieszkańcy Śremu – rodzinnego miasta Romana Giertycha. Dyskusja dotycząca rozpowszechniania filmu toczy się także w Policach i Hajnówce.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.