Negocjacje między państwami Unii Europejskiej w sprawie dyrektywy o czasie pracy zakończyły się fiaskiem. Porozumienie zablokowała Polska, która wraz z Wielką Brytanią i kilkoma innymi, nowymi członkami UE żądała bardziej liberalnych zapisów.
Prace nad tekstem dyrektywy toczyły się od wielu miesięcy i od początku ścierały się w nim dwa obozy: liberalny, z Polska i Wielką Brytanią na czele, oraz propracowniczy, któremu przewodziły Francja i Szwecja.
Polska i Wielka Brytania domagały się, żeby pracownik mógł dobrowolnie wydłużyć czas pracy ponad 48 godzin na podstawie zwykłej umowy z pracodawcą. Tymczasem Francja i większość krajów UE-15 chciały zdecydowanie ograniczyć wyjątki od 48 godzin pracy. Przekonania obozu propracowniczego poparł Parlament Europejski, który proponował, by wszystkie wyjątki były konsultowane także ze związkami zawodowymi.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.