Honduras: Kłopotliwa zapora na granicy z Salwadorem
[2006-06-25 13:56:32]
Pomysł zbudowania tamy, która docelowo zaspokoi 70 procent całkowitego zapotrzebowania Salwadoru na energię elektryczną, powstał już w 1991 roku. Jednak musiał on czekać aż do 16 kwietnia 2006 roku, kiedy to prezydenci Salwadoru Antonio Saca i Hondurasu Manuel Zelaya podpisali porozumienie w tej sprawie. W tym dniu została także ostatecznie zatwierdzona linia graniczna między oboma krajami. Prace przygotowawcze do budowy tej wysokiej na 100 metrów zapory, której koszt szacuje się na półtora miliarda dolarów, rozpoczęły się około miesiąca temu. Planuje się, że zalanych zostanie 72 kilometry kwadratowe powierzchni. Sama zapora wraz z utworzonym sztucznym zalewem obejmą trzy zachodnie prowincje Hondurasu (Intibucá, Lempira oraz La Paz) oraz północny region Salwadoru, San Miguel. Według Salvadora Zúñigi, z działającej w Hondurasie Rady Organizacji Społecznych, realizacja tego projektu spowoduje konieczność przesiedlenia 20 tysięcy ludzi, czterokrotnie więcej niż przewiduje rząd. Mieszkańcy prowincji Hondurasu zorganizowali już protesty na granicy oraz w stolicy kraju, Tegucigalpie. Jesteśmy gotowi prowadzić dialog, wypłacimy również odszkodowania, ale nastąpi to dopiero po zakończeniu bieżącego etapu przygotowawczego, który pozwoli nam ocenić które społeczności i w jaki stopniu zostaną objęte programem pomocy. Będziemy prowadzić konsultacje ze społecznościami i z ich przywódcami, powiedział Jacobo Hernández, odpowiedzalny z ramienia rządu Hondurasu za projekt budowy zapory. Stanowisko to potwierdził także jego salwadorski odpowiednik Eduardo Zablah. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Bielsku-Białej!
- Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
- 10 maja (sobota), godz. 11:00
- Zandberg w Tychach!
- Tychy, Plac Baczyńskiego
- 10 maja (sobota), godz. 15:00
- Zandberg w Katowicach!
- Katowice, plac Miarki
- 10 maja (sobota), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
12 maja:
1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.
1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.
1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.
1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.
1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.
2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.
?