Protesty przeciwko izraelskiej ofensywie w Strefie Gazy
[2006-07-03 17:59:02]
W ubiegły piątek doszło w wielu krajach arabskich do protestów przeciwko izraelskiej napaści zbrojnej na Strefę Gazy. Armia izraelska dokonała licznych nalotów, w wyniku których zostały zniszczone mosty i sieć wodociągowa oraz energetyczna. Ostrzelano budynek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz siedzibę premiera rządu palestyńskiego Ismaila Haniji, pojmano również licznych parlametarzystów związanych z Hamasem. Zdaniem władz Izraela ataki są usprawiedliwoną odpowiedzią na uprowadzenie przez bojowników palestyńskich jednego żołnierza izraelskiego.
Do protestów przeciwko izraelskiej agresji doszło między innymi w Egipcie, Jordanii, Syrii, Turcji i Libanie.
W Egipcie do największych demonstracji doszło w Kairze po zakończeniu piątkowych modłów w Al-Azhar, jednym z najważniejszych meczetów miasta. Tysiące ludzi wznosiło antyizraelskie okrzyki i wzywało przywódców Egiptu do stanowczego protestu przeciwko terrorystycznym działaniom Izraela. Domagano się także wydalenia ambasadora tego kraju z Egiptu.
Tego samego dnia wysoki duchowny szyicki Mohammed Hussein Fadlallah potępił w Libanie prowadzoną przez izraelskich rasistów wojnę, której celem jest anihilacja Palestyńczyków. Powiedział on, że wszyscy muzułmanie i Arabowie muszą wspierać ludność Palestyny, która stawia opór rasizmowi państw zachodnich popierających rasistowską politykę Izraela.
Z kolei w proteście, do którego doszło w stolicy Turcji wzięło udział ponad 5 tysięcy osób. Demonstraci spalili flagi Izraela, krzyczeli "Izraelscy mordercy, wynocha z Palestyny!".
Około stu Palestyńczyków zorganizowało pikietę przed budynkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych w centrum Bejrutu. Domagali się oni od społeczności międzynarodowej zapewnienia bezpieczeństwa Palestyńczykom żyjącym w Strefie Gazy.
Do protestów doszło także w Izraelu. Setki demonstrantów zgromadziło się przed domem premiera Izraela Ehuda Olmerta domagając się wymiany więźniów i przerwania ofensywy w Strefie Gazy. Podobne pikiety zorganizowano także przed bazą armii izraelskiej Sufa oraz przed budynkiem izraelskiego ministerstwa obrony.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.
1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.
1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.
1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.
1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.
1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.
2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.
2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego