W trakcie odbywającej się w Parlamencie Europejskim dyskusji, która została zorganizowana w 70. rocznicę zamachu stanu gen. Francisco Franco w Hiszpanii, polski eurodeputowany prof. Maciej Giertych (Liga Polskich Rodzin) złożył publicznie hołd hiszpańskiemu dyktatorowi. Giertych oburzył tym szefów zarówno europejskich socjalistów, jak i chadecji, a jednocześnie porównał hiszpańskich socjalistów do bolszewików. W swoim przemówieniu Maciej Giertych ubolewał, że współcześnie brak jest takich "mężów stanu", jak Franco, Antonio Salazar czy Eamon De Valera.
Szef europejskich socjalistów Martin Schulz odebrał wypowiedzi Giertycha, jako "powrót ducha Franco". Jednocześnie dodał, że dla takich wypowiedzi z całą pewnością nie powinno być miejsca w siedzibie Parlamentu Europejskiego, a szef chadecji Hans-Gert Poettering zaznaczył, że choć sam jest katolikiem, dyktatorzy wspierający reżimy totalitarne, na pewno nie mogą wspierać ideałów wolności i demokracji.
Oburzenia z powodu wypowiedzi Giertycha, gloryfikujących juntę gen. Franco, nie ukrywał też Marek Siwiec (Sojusz Lewicy Demokratycznej). W wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej szef delegacji polskich socjalistów w PE powiedział, że faszysta Franco został potępiony przez historię, Hiszpanię i Europę. Jeśli dziś ktoś nawiązuje do jego chwalebnej historii, to mnie to dziwi, ale i martwi, że niebawem odniesie się też do chwalebnej historii Adolfa Hitlera, bo to już niedaleka droga.
Eurodeputowany PiS Marcin Libicki wyraził merytoryczną zgodność z poglądami Giertycha, którego poparł również Bruno Gollnisch, przedstawiciel skrajnie nacjonalistycznego francuskiego Frontu Narodowego Jean-Marie Le Pena.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.