
WZZ "Sierpień`80" broni Inicjatywy Uczniowskiej
[2006-07-05 12:14:42]
Przedstawiciele Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80" zwrócili się wczoraj do Rzecznika Prawo Obywatelskich o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie zatrzymania przez policję działaczy Inicjatywy Uczniowskiej. W biurze RPO poinformowano, że sprawie zostanie nadany bieg. 13 czerwca br. grupa działaczy Inicjatywy Uczniowskiej, protestująca przeciwko objęciu przez Romana Giertycha resortu edukacji, okupowała budynek Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Policja zatrzymała wtedy 18 osób, w tym 10 nieletnich. Związkowcy z "Sierpnia`80", współpracujący od pewnego czasu z Inicjatywą Uczniowską, zaangażowali się w obronę represjonowanych działaczy IU, m.in. udostępniając im swoje biuro prawne. 24 czerwca br. Inicjatywa Uczniowska współorganizowała, z Komitetem Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników, "Sierpniem`80" i Polską Partią Pracy, ogólnopolską demonstrację O świecką szkołę, bezpłatne studia i państwo socjalne. Krzysztof Łabądź, górnik z "Sierpnia`80" i działacz KPiORP wyjaśniał, dlaczego jego związek zaangażował się w pomoc uczniom należącym do IU. - Jesteśmy związkowcami i też zdarza nam się protestować. Naszym zdaniem, młodzież ma takie samo prawo do protestu, jak inne grupy społeczne i nie można jej za to represjonować - przekonywał związkowiec. - KPiORP, w którym też działam, broni nie tylko pracowników, których prawa zostały naruszone przez pracodawców, ale też innych, uciskanych i prześladowanych, grup społecznych - poinformował Łabądź.
WZZ "Sierpień`80" ocenia, że podczas i po zatrzymaniu grupy nieletnich, policja nadużyła swoich uprawnień. Nie istniały przesłanki do czasowego pozbawienia wolności któregokolwiek z uczestników demonstracji - stwierdził "Sierpień`80" w piśmie podpisanym przez przewodniczącego związku, Bogusława Ziętka. Związkowcy podkreślają, że do naruszenia procedur doszło także podczas przesłuchania zatrzymanych, ponieważ osoby nieletnie muszą być przesłuchiwane w obecności swoich rodziców lub opiekunów prawnych. W przypadku nieletnich działaczy Inicjatywy Uczniowskiej policja o to nie zadbała.
Poza tym, po zatrzymaniu uczniów nie został o tym fakcie zawiadomiony Sąd Rodzinny. Pismo do Rzecznika złożyła delegacja "Sierpnia`80" składająca się z górników, warszawskich tramwajarzy i kierowców autobusów stołecznego MZA. - Te, tak liczne, uchybienia sprawiają, że sprawność i legitymacja do działania organów policji stają pod znakiem zapytania, zaś naruszenie zasady poszanowania praw obywatelskich przez organy ścigania sprawia, że interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie jest niezbędna - napisali związkowcy w piśmie przekazanym RPO.
Magdalena Ostrowska
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
Więcej ogłoszeń...
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?