Antysemita i ksenofob w LPR

[2006-07-18 19:49:20]

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", gdański radny LPR Grzegorz Sielatycki jest autorem tekstu, w którym 8 lat temu nawoływał do "odżydzenia" polskiej literatury.

Niesławny artykuł Sielatyckiego pt. "Walka o polskie słowo" ukazał się w nieistniejącym już biuletynie internetowym "Walka" - wirtualnym organie warmińskiej Młodzieży Wszechpolskiej. W opublikowanym w lipcu 1998 r. artykule Sielatycki podważał wpisywanie w ramy polskiej kultury narodowej takich "żydowskich twórców", jak Julian Tuwim, Bruno Schulz, Bolesław Leśmian czy Andrzej Szczypiorski. Starał się też udowodnić, że psychika żydowska jest kaleka, chora, zdezintegrowana i nienormalna (...). Należy dążyć do wydzielenia i odizolowania kultury literatury żydowskiej w języku polskim z obszaru kultury narodowej - postulował Wszechpolak i radny LPR.

26-letni Sielatycki to zaufany człowiek szefa LPR Romana Giertycha w Gdańsku. Do Młodzieży Wszechpolskiej zapisał się jeszcze w Olsztynie, skąd pochodzi. Od czterech lat reprezentuje Ligę Polskich Rodzin w gdańskiej radzie miasta. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych startował z drugiego miejsca na gdańskiej liście LPR.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


29 czerwca:

1831 - W organie saintsimonistów "Le Globe" pojawił się czasownik "socialiser".

1893 - W Wilnie rozpoczęła się narada działaczy socjalistycznych, przyjęta później jako I Zjazd PPS.

1925 - Urodził się Giorgio Napolitano, działacz Włoskiej Partii Komunistycznej (PCI), następnie socjaldemokrata; 2006-15 prezydent Włoch.

1930 - W Krakowie obradował zwołany przez partie centrolewu Kongres Obrony Prawa i Wolności Ludu; po jego zakończeniu odbył się na Rynku Kleparskim wspólny wiec 30 tysięcy robotników i chłopów.

1945 - Urodziła się Chandrika Kumaratunga, lewicowa polityk lankijska. Brała udział w rewolcie studenckiej w Paryżu w 1968. W 1984 zakładała marksistowską Sri Lanka Mahajana Party. Prezydent Sri Lanki w latach 1994-2005.

1945 - W Warszawie obrady XXVI Kongresu PPS - Stanisław Szwalbe przewodniczacym Rady Naczelnej, Edward Osóbka-Morawski - przewodniczącym CKW.

1951 - Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęła Konwencję w sprawie równego wynagrodzenia kobiet i mężczyzn.

1973 - Pierwsza (nieudana) próba obalenia przez wojsko socjalistycznego prezydenta Chile Salvadora Allende.

1980 - Vigdís Finnbogadóttir wygrała wybory prezydenckie na Islandii, zostając pierwszą demokratycznie wybraną kobietą-prezydentem na świecie.

1981 - Hu Yaobang został sekretarzem generalnym KPCh.

1999 - Abdullah Öcalan, przywódca Partii Pracujących Kurdystanu, został skazany przez turecki sąd na karę śmierci.


?
Lewica.pl na Facebooku