Leszek Balcerowicz, obecny prezes NBP, będzie wśród osób, które w pierwszej kolejności zostaną przesłuchane przez sejmową komisję śledczą ds. banków i nadzoru bankowego.
Pierwszym tematem, jaki chce podjąć komisja, będzie sprawa Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych i ewentualnego konfliktu interesów, w jakim miałby znajdować się prezes NBP. Przewodniczył on komisji nadzoru bankowego, która podejmowała decyzje również w sprawie banków sponsorujących CASE, fundację, którą sam zakładał, a którą obecnie zarządza jego żona. Ewa Balcerowicz (na zdjęciu po prawej) jest również wśród pierwszej grupy świadków wezwanych do zeznawania przed komisją.
Sam Balcerowicz tłumaczy, że z fundacją nie ma żadnych kontaktów, pieniądze banków finansują niewielki procent jej działań. Według informacji na temat finansowania CASE podanych przez samą fundację, w zeszłym roku banki i instytucje finansowe wsparły ją kwota ok. 600 tys. zł, co stanowiło ok. 13 proc. wszystkich wpływów.
Posłowie zdecydowali także, że na liście spraw, którymi zajmą się w dalszej kolejności będą prywatyzacje i przekształcenia własnościowe innych banków, w tym m.in. Pekao S.A., BPH, PKO BP, BIG Banku Gdańskiego, Banku Handlowego, BGŻ, WBK i BOŚ. Badana ma być też sprawa upadłości Wielkopolskiego Banku Rolniczego, w którą zamieszani byli posłowie LPR. Przepadł natomiast wniosek PO, by komisja zajęła się Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi, z którymi związki miało i ma wielu posłów PiS.
Przesłuchanie Ewy Balcerowicz rozpocznie się w przyszłą środę, 30 sierpnia, rano. Leszek Balcerowicz ma stanać przed komisją w czwartek po południu. Nie wiadomo jednak, czy do tego dojdzie prezes NBP wcześniej sygnalizował wcześniej, że wezwanie siebie do zeznawania przed komisją uważa za zamach na niezależność banku centralnego i dawał do zrozumienia, że być może nie stawi się na wezwanie.
Na spotkaniu komisji w przyszły piątek zostanie określona kolejność, w jakiej komisja będzie się zajmować poszczególnymi sprawami oraz lista świadków do przesłuchania.
Wedle szacunków komisji jej prace potrwają ok. 9 miesięcy i zakończą się w maju lub czerwcu 2007 r.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.