Warszawa: "Lewica" razem
[2006-09-03 19:44:01]
![]() Lider SLD Wojciech Olejniczak powiedział, że koalicja ma być alternatywą dla coraz bardziej kompromitującej się koalicji PiS, Samoobrony i LPR. Jego zdaniem, taką alternatywą nie może być Platforma Obywatelska, którą określił mianem "PiS bis". - PiS i PO pokłóciły się nie o Polskę, lecz o władzę i prędzej czy później właśnie dla władzy się zjednoczą. Olejniczak powiedział również, że polska polityka nie musi być wyborem między dżumą a cholerą, między prawicą populistyczną a liberalną. Gdyby żył Jacek Kuroń, byłby tu dzisiaj razem z nami - powiedział szef Partii Demokratycznej-demokraci.pl Janusz Onyszkiewicz przed podpisaniem porozumienia. Wspólnym kandydatem koalicji na prezydenta Warszawy ma być lider SdPl Marek Borowski. Jak powiedział, przed wyborami samorządowymi tworzone są dwa typy porozumień: pierwsze, które udało się centrolewicy, czyli ustalenie wspólnych list i drugie, to co robi prawica, czyli zmiany w ordynacji samorządowej prowadzące do blokowania list. Sygnatariusze porozumienia podkreślali, że jest ono otwarte dla innych ugrupowań politycznych, organizacji i ruchów obywatelskich, które podzielają nasze cele i troskę o kształt samorządu w Polsce. Pierwsze komentarze na temat powołania nowego porozumienia są dość ogólnikowe. Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz uważa, że nie zmieni ono zasadniczo polskiej sceny politycznej, choć ma znaczenie symboliczne, bo oznacza wyrzeczenie się "etosu" przez PD, wywodzącą się z dawnej opozycji. Z kolei Janina Paradowska z "Polityki" twierdzi, że historyczne podziały na post- i antykomunistów są już pozbawione znaczenia, a nowy alians ma racjonalne podstawy. Obecna koalicja samorządowa może w przyszłości przekształcić się w partię polityczną, która wystartuje wyborach parlamentarnych - dodała dziennikarka. Tymczasem premier Jarosław Kaczyński nie obawia się nowej koalicji, ale też ma do niej poważne zastrzeżenia. My uważamy, że w Polsce powinna istnieć lewica, bo to jest rzecz oczywista w normalnym systemie politycznym państwa demokratycznego. Chcielibyśmy, żeby kiedyś w Polsce powstała lewica nie wywodząca się z PRL, bo jest też dobra tradycja polskiej lewicy. Na to oczekujemy - powiedział podczas konferencji prasowej na lotnisku w podkrakowskich Balicach. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
26 września:
1919 - Ukraina: Anarchiści z Machnowskiej Armii Powstańczej, pod dowództwem Nestora Machno zadali decydującą klęskę białym wojskom Denikina.
1932 - Decyzją polskiego MSW rozwiązano Ukraińską Włościańsko-Robotniczą Socjalistyczną Jedność (tzw. Sel-Rob).
1937 - W Warszawie odbył się zorganizowany przez Centralny Wydział Młodzieży PPS ogólnopolski zlot młodzieży socjalistycznej; wzięło w nim udział 15 tysięcy młodych socjalistów.
1939 - Delegalizacja Francuskiej Partii Komunistycznej pod zarzutem działalności antypaństwowej.
1941 - Krótko po starcie z lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot z pierwszym składem Grupy Inicjatywnej PPR, która miała zostać przerzucona do Polski. W katastrofie zginął Jan Turlejski, a ranni zostali Jakub Aleksandrowicz, Czesław Skoniecki i Roman Śliwa.
1944 - W pierwszym powojennym rządzie Francji komuniści objęli resorty zdrowia i lotnictwa.
1946 - Urodziła się Andrea Dworkin, amerykańska feministka radykalna, socjolożka, pisarka, inicjatorka antypornograficznego nurtu feminizmu.
1959 - Zmarł postrzelony przez buddyjskiego mnicha lewicowy premier Cejlonu Solomon Bandaranaike.
1968 - RFN: Powstała Niemiecka Partia Komunistyczna.
1980 - W wyniku zamachu neonazistowskiej Wehrsportgruppe Hoffmann w Monachium 13 osób zostało zabitych, a ponad 200 odniosło rany.
2000 - "Bitwa o Pragę" - kilkanaście tysięcy osób demonstrowało przeciwko obradom Banku Światowego w Pradze czeskiej. Data ta uznawana jest za symboliczny początek ruchu alterglobalizacyjnego w Europie środkowej i wschodniej.
2001 - Uruchomiona została polska Wikipedia, wolna encyklopedia internetowa.
?