
Pamięci Kuronia
[2006-09-03 21:36:30]
Na grobie Jacka Kuronia na warszawskich Powązkach zapłonęły dziś setki zniczy. W ten sposób hołd jego pamięci oddali jego przyjaciele, uczniowie, współpracownicy, a także ci, którzy nigdy go nie znali.
Na Powązkach byli m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz były premier Tadeusz Mazowiecki.
Poparcie dla Kuronia manifestowali też mieszkańcy innych miast. Znicze zapłonęły w Gdańsku, Szczecinie, Łodzi i Krakowie. Wszędzie zgromadzeni wyjaśniali, że bronią pamięci Kuronia przed atakami części mediów i niektórych z polityków.
***
Od kilku dni trwa publiczna debata w sprawie postawy Kuronia, który wielokrotnie zatrzymywany przez Służbę Bezpieczeństwa podczas przesłuchań nie milczał, lecz otwarcie wyrażał swoje poglądy. Młodzi historycy z IPN-u przywołali te fakty, twierdząc potem, że nie chcą burzyć legendy Kuronia, lecz rozpocząć debatę o Okrągłym Stole. Z ich opracowania skorzystało "Życie Warszawy", które wprost napisało, że Kuroń "negocjował" z SB.
Działacze Ligi Polskich Rodzin stwierdzili wówczas, że jeśli informacje się potwierdzą, Kuroniowi należy odebrać Order Orła Białego. Lider ugrupowania Roman Giertych nie poparł wprost tego wniosku, ale powiedział, że Kuroń jest współwinny czegoś gorszego niż współpracy z SB: współodpowiada za porozumienie przy Okrągłym Stole, które było "zdradą ideałów milionów ludzi".
Marek Tobolewski
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?